Yüzü Sıcak Suyla Yıkamanın Faydaları ve Zararları 2022

Yüzü Sıcak Suyla Yıkamanın Faydaları ve Zararları

Sıcak suyun rahatlatıcı etkisi herkes tarafından bilinmektedir. Özellikle de küvetinizi sıcak su ile doldurduğunuz zaman içerisine girip saatlerce yatmanın ne kadar keyifli bir şey olduğunu hepimiz biliyoruz. Özellikle de erken uyandığımız soğuk kış günlerinde sıcak suyun vücudumuza etkisi, bizi kendimize getirmesi oldukça iyi bir şey.

Yine sıcak su cilt temizliği açısından da çok faydalı. Cildimiz oldukça iyi bir şekilde temizlenmekte, gözeneklerimiz açılmakta ve cilt daha rahat derin nefes alabilmektedir.

Fakat sıcak suyun her zaman çok iyi bir temizlik aracı olduğunu ve tamamen cildimize faydalı olduğuna inanıyorsanız yanlış düşünüyorsunuz demektir.

Cildimizin esnekliğini sağlayan, yaşlanmasını geciktirmekte olan anti-aging bileşenlerin baş düşmanlarından bir tanesi sıcak sudur. Sıcak su vücudumuzdaki anti-aging maddelerini bloke etmektedir. Sıcak su vücudumuz içerisindeki kan dolaşımını yavaşlatmaktadır ve bizi gevşetir.

Soğuk su ise tam tersi kan dolaşımını hızlandırır ve bizi kendimize getirir. Anti-aging maddelerini canlandırır ve bize faydası vardır. Bu yüzden sıcak su bu kadar faydalı değildir. 

Sıcak su bizi gevşetip rahatlatıyorken aksine soğuk su bizi gevşetip rahatlatmaz ve kan dolaşımımızı arttırarak vücudun dinç kalmasını sağlar.

Musluk Sularının Tehlikesi

Günümüz çerçevesinde musluk sularının çok daha güvenli bir biçimde içilebilir olabilmesi için su arıtma tesislerinden geçmektedir. Bu tesislerde de yoğun oranlarda klor kullanılır.

Klor ise suyu arındırmakta olan bir madde olmasından ziyade akciğer ve derimizin üzerinde aşındırıcı, toksit etki göstermekte olan bir çeşit bileşendir. Bu yüzden klor zararlıdır.

Yine sıcak suya klorun etkisini de katarsak aslında vücudumuza oldukça zarar veriyoruz. Vücudumuza faydadan çok zarar veren sıcak suyu hala kullanmayı düşünüyor musunuz?

Klorun Vücuda Zararları

Klor sıcak su içerisinde buharlaşmaktadır ve vücudumuz tarafından çok daha iyi, rahat bir şekilde emilmesini sağlamaktadır. Bu da çeşitli gaz bileşenlerinin vücudumuzda çeşitli hasarlara yol açmasına sebep olmaktadır. Yüzünüzü yıkadıktan sonra vücudunuza çeşitli nemlendirici losyonlar sürseniz bile maalesef hasara müdahale edememiş olursunuz.

Yine eğer duş alırken genç kalmak istiyorsanız klorsuz su kullanmalısınız. Klorsuz su sayesinde vücudumuz dışarıdan gelen etkilere karşı daha da güçlenmektedir.

Klorlu suyu hem musluktan tüketerek hem de banyoda vücudumuzu yıkayarak aslında vücudumuza hem içeriden hem de dışarıdan zarar veriyoruz.

Eğer ki kuru bir cilt tipiniz var ise yine bu saydığımız etkilerin zararlarını iki katı olarak görürsünüz. Bu yüzden oldukça dikkatli olmalısınız. Cilt tipinize göre de duş tercihinizi belirlemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir