Yüzde Uyuşmanın Nedenleri Nelerdir?

Yüzde Uyuşmanın Nedenleri Nelerdir?

Yüz uyuşmalarının en büyük nedenlerine bakıldığında daha çok duruş bozukluğu ve sinir sıkışması ile ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra yüz felci ve nöropati adı verilen hastalıklar da sebep olabilmektedir. Yüzdeki kasların ifade kontrolünü kaybetmesiyle yüzde uyuşma olmasını etkiler. Kaslardan beyine giden sinirlerin yıpranması ve sinirlerin işlevini yerine getirememesi birçok kişinin yüz uyuşması şikâyeti ile doktora başvurduğunu belirtebiliriz.

Duruş Bozukluğu

Uyku esnasında başın doğru bir pozisyonda olmaması baskı olan bölgede uyuşmaya neden olur. Kısa sürede bu yüz uyuşması geçiyor olsa da sinirlerde geçici his kaybına neden olur.

Nöropati

Sinirlerde oluşan hasar, yüz hareketleri için kullanılan kasların doğru çalışmasına engel olur. Şeker hastaları bu gibi yüz uyuşmalarında mutlaka doktora başvurması gerekmektedir. Yüz felcine kadar sebep olabilmektedir.

Hafif Felç

Beyne kan gitmediği zamanlarda ortaya çıkan bu durum aslında ciddi bir durumdur. Çünkü ilerleyen dönemlerde hissizlik artacağından inmeye yol açabilir. Bu da kişinin sağlığını olumsuz etkilemektedir ve elbet istemeyeceğiniz bir şeydir.

Yüz Felci

Yüzde uyuşma, yüz sarması ve göz kapaklarının düşmesi ile yüz felci ortaya çıkabilmektedir. Bu durum his kaybına sebep olduğundan genel olarak yüzün sadece belli bir bölgesinde ortaya çıksa da nadir durumlarda yüzün her iki bölgesini de kaplayabilir.

MS Hastalığı

Kişinin bağışıklık sistemi ile alakalı olan bu hastalığın henüz tam bir tanısı ve tedavi şekli konulmamıştır. Bu yüzden MS hastalarının çoğunda yüz uyuşmaları olabilmektedir. Yüz bölgesinde ağrı ve gözlerde görme kaybı yaratan bu rahatsızlık yüz uyuşmasına neden olur. Ayrıca hastalığın belirtilerinden biri olarak gösterilebilir.

Vitamin Eksikliği

Vücutta B12 vitamin eksikliğinden kaynaklanan yüz uyuşması, en yaygın uyuşma sebebidir. Gerekli tedavi ve vitamin desteği kişinin bazı testlerden geçmesinden sonra tedaviye başlanır. Bu sebepler dışında stres kaynaklı yüz uyuşmaları da bulunmaktadır. Kısa sürede mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir