Yorgunluk Hissi Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Yorgunluk Hissi Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Yorgunluk Hissi… Son zamanlarda yüksek enerjili bir hayat temposuna alışan bizler, sürekli olarak kendimizi yorgun hissediyoruz. Çünkü yoğun bir iş temposunun yanı sıra ek iş ya da hobi şeklinde de vaktimizi kullanarak kendimize dinlenecek, kafamızı toplayıp kendi iç sesimizi duyacak zamanı ayıramıyoruz. Bu sebeple de sürekli yorgun hissediyor ve yorgunluğumuzla belli bir dönemden sonra başa çıkamıyoruz.

Bazen ilaç kullanıyoruz, bazen de takviye ürün. Birkaçımız da çok fazla para harcayıp uzman bir psikologa gidiyor. Ama sorunu tam anlamı ile çözemediğimiz aşikâr. Bunun en büyük sebebini de hiçbir şekilde anlayamıyoruz.

Oysa bu kadar yüksek tempolu hayatımızda kendimize ayıracak ufacık bir vaktimiz olsa, şöyle bir köşeye oturup kendimizi dinlesek ve neye ihtiyacımız olduğunu sorsak kendi sorunumuzu kendimiz çözeceğiz. Fakat bunu sormak hiçbir şekilde aklımıza gelmiyor ya da bundan kaçıp duruyoruz.

Yorgunluk hissi nasıl geçer?

Yorgunlukla başa çıkmamız için birtakım tavsiye edebileceğimiz şeyler var elbette. Yazımızın bu kısmında da sizlere bu tarz tavsiyeler veriyor olacağız. Yorgunlukla başa çıkmanın en güzel yolu şüphesiz ki kendimize ait zaman dilimi yaratabilmekten geçiyor. İstersek yatmadan önce, istersek gün içinde herhangi bir saatte sadece kendimizi dinleyip kendimizle konuşabileceğimiz bir zaman dilimi.

Yorgunlukla başa çıkmak için bir diğer güzel yöntem ise şudur; hayatımızı bir plana oturtmak. Birçok kişi yetememekten şikâyetçidir. Oysa gün herkes için 24 saattir ve birçok kişi bu süreyi çok verimli kullanır.

Yorgunlukla başa çıkabilmemiz için gerekli olan bir diğer yöntem ise düzenli hayattır; düzenli uyku, düzenli yeme içme ve düzenli bir hayat kişiyi yorgunluktan uzaklaştırır.

Vücuda enerji veren, dinç tutan, son zamanlarda denge ya da alkali gibi isimlerle anılan takviye ürünler de kullanan kişiyi yorgunluktan uzak tutarak onların dinç ve enerjik bir gün geçirmesinde büyük fayda sağlıyor. Tüm bunların dışında yoğun iş temposu ile geçen hayatımızda her şeye yetemeyeceğini bilmek ve onsuz da tüm bu işlerin yolunda gideceğine inanmak yorgunlukla başa çıkabilmek için önemli bir kuraldır. Çünkü kendisi olmadan hiçbir şeyin tamamlanamayacağına inanan binlerce hatta milyonlarca kişi şuan hayatta yoklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir