Yaşlılarda Diyet Ve Sağlıklı Zayıflama Yolları

Yaşlı bireylerde diyet, genç yaştaki insanlardan biraz daha farklılık göstermektedir. Özellikle yaşın geçmesinden ötürü zaman açısından da biraz daha fazla uzun bir süreye yayılmaktadır.

Yaş ilerlemeye başladığı zaman, insanların vücut sistemlerinde oldukça önemli derecede değişiklikler meydana gelmeye başlar. Bu değişiklikler sağlık problemlerine veya kilo alıp vermeye neden olabilir. 45 yaşını geçtikten sonra, metabolizmada ve sindirim sisteminde düşüş yaşanmaya başlar. Boşaltım sisteminde ise tıpkı sindirimde olduğu gibi bir yavaşlama yaşanması söz konusudur.

Bunun sonucunda yavaşlayan sistemler, aldığımız besinleri eskisi gibi yakamaz veya öğütemez. Hızlı yakılamayan besinler vücudumuzda yağa dönüşerek kilo problemine neden olur. İç organlarımızda biriken yağlar ise bir süre sonra tamamen kalıcı dışarı atılamayan birikmiş yağlara döner.

Metabolizmanın bu kadar yavaşlamasından ötürü, yaşlılık dönemlerinde kilo vermek oldukça zorlaşır. Bu durumda, alınan kiloları geri verebilmek için tek yapılması gereken düzenli bir beslenme planına uyulmasıdır.

Yaşlılık Döneminde Sağlıklı Diyet Ve Zayıflama Nasıl Olur?

İnsanların vücutlarında ihtiyaç duydukları belirli bir besin değerleri mevcuttur. Bu bahsettiğimiz değerlerimiz vücut sistemimizin her zaman güçlü ve sağlıklı olmasına yardımcı olur. Fakat vücudun ihtiyaç duyduğunu bu besin değerleri yeteri kadar alınmadığı zaman tehlikeli sayılabilecek durumlar söz konusu olabilir.

Fazla kilo problemlerinden kurtulabilmek için düzenli bir beslenme planı gerekir. Sabah, öğle ve akşam olmak üzere düzenli beslenme ve bu öğünlerde lifli gıdalar tüketmek hem sağlık açısından hem de kilo verme açısından oldukça yararlı olacaktır. Lifli gıdalar tok tutacağından ötürü daha az yemek yememizi sağlar.

Bu gibi ufak hamleler ile oldukça düzenli beslenme planları yaparak kendinize göre bir düzen belirleyebilirsiniz. İleri yaşlar içi ihtiyaç duyulan en yüksek lif oranına sahip besinler aşağıda verdiğimiz gibidir.

  • Ispanak
  • Karnabahar ve Kuru Kayısı
  • Mercimek, Nohut, Bezelye gibi bakliyat ürünleri

Kilo Verilirken Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar Nelerdir?

  • Yağ oranı daha düşük gıdalar tüketilmelidir.
  • Antioksidan açısından zengin yiyeceklere sofralarda daha fazla yer verilmeli.
  • Düzenli bir beslenme planı çıkartılmalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir