Yapmamanız Gereken 4 Günlük Şey!

Günlük hayatta farkında olarak veya olmayarak yaptığımız birçok şey sağlığımızı etkilemektedir. Biraz özenli davranıp hareketlerimizde dikkat edersek sağlık bakımından olumsuzlukların önüne geçebiliriz. Günlük yapmamamız gereken 4 şey şunlardır.

Çok Sıcak Suyla Yıkanmak

Bazı insanlar çok sıcak suyla yıkanmayı tercih etmektedir. Bu yanlış bir davranıştır. Sıcak su derinin üst kısmındaki yağ tabakasının kolay yok olmasına neden olmaktadır. Yağlı bulaşıkları sıcak suyla yıkadığımız mantık ile bu mantık aynıdır. Derideki yağ tabakasını yok olması derinin kurumasına ve dökülmesine yol açar.

Çok sıcak suyla yıkanıp kurulandıktan sonra bacaklarda ve kollarda rahatsız edici kaşıntılar meydana gelmektedir. Cilt yavaş yavaş pul pul olmaktadır. Hatta çok sıcak su ile duş almak erkeklerde kısırlığa sebep olabilmektedir. Sıcak su ile duş alırken insanlarda kalp çarpıntısı ve fenalaşma olabilir. Bu sebeplerden ötürü çok sıcak değil de ılık suyla duş alınmalıdır.

6 Saatten Az Uyumak

Sağlık için çok önemli şeylerden birisi de iyi bir gece uykusudur. Ülkemizde alışkanlıklarımız sebebiyle doğal uyku düzeni bozulmaktadır. İnsanlar eskiye göre daha az uyumaktadır. Uykusuzluğun pek çok zararı mevcuttur. Bunları maddeleyecek olursak:

  • Kilo almaya sebep olur.
  • Felç ve kalp hastalığı riski arttırmaktadır.
  • Günde 6 saatten az uyumak şeker hastası olma olasılığını arttırmaktadır.
  • Uykusuz kalan insanlar psikolojik olarak düşüşe geçer ve sosyalleşmekte sıkıntı çekerler.

Evcil Hayvanlarla Öpüşmek

Günümüzde evcil hayvanlar artık aileden biri olarak görülmektedir. İnsanlar bu sebeple hayvanların kendilerini yalamalarına ve öpmesine izin vermektedir. Bu çok tehlikeli bir davranıştır. Evcil hayvanlarının salyalarında pek çok bakteri bulunmaktadır. Bu bakteriler insanlarda ciddi hastalıklara sebep olabilmektedir. Özellikle ağız bölgesinde kötü tepkimelere yol açabilecek hastalıklara yakalanılabilmektedir.

Örneğin hayatı boyunca her şeyi koklayan bir köpeğin burnunda ve ağzında olabilecek bakteri sayısı düşünüldüğünden çok daha fazladır. Evcil hayvanlarını öpmeyin ve onların sizi yalamasına izin vermeyin. Mamalarını asla sizinle aynı masada yemesin ve asla tabağınızdan yemek yemesine izin vermeyin. Sık sık gün içerisinde ellerinizi yıkayın. Evcil hayvanınızın aşısını düzenli olarak yaptırın.

Yüksek Topuklu Ayakkabı Giymek

Bu konu aslında daha çok bayanları ilgilendirmektedir. Dar ve yüksek topuklu ayakkabılar vücutta şekil bozukluklarına neden olmaktadır. Normal yürüyüşü 5 cm üzerindeki topuk yüksekliği bozmaktadır. 7.5 cm topuk yüksekliği ise vücuttaki tük ve basınç miktarını 7 kat arttırmaktadır. Normal hayatlarında topuklu ayakkabı giyen bir kadın 6 km’den fazla yürüyüş yapmışçasına ayaklarında yük bindirmektedir.

Yüksek topuklu ayakkabı giymek ayakların öne kayması sonunu tırnak bozukluğuna yol açmaktadır. Tırnak batması ve mantar oluşumuna da neden olabilmektedir. Görüldüğü üzere yüksek topuklu ayakkabı giymenin pek çok zararı mevcuttur. Bu yüzden kadınların kendine eziyet etmeyi ve zarar vermeyi bırakıp bu tür ayakkabılardan uzak durması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir