Yangına Karşı Alınabilecek Önlemler

Eğer hem kendi can güvenliğiniz hem de en önemlisi olan aile can güvenliğiniz sağlamak istiyorsanız bu işe kesinlikle ilk olarak evinizde yangın güvenliğinizi sağlamanız gerekir.

Yangın güvenliğiniz içinde ilk olarak evinizi yangın riskinden nasıl koruyacağınızı çok iyi bilmeniz gerekir.

Yangına Karşı Alınabilecek Önlemler;

  • Bu işe ilk olarak evinizde küçük bir çocuğunuz varsa hem ateşi ondan uzak tutarak hem de onu ateşten uzak tutarak başlayabilirsiniz.
  • Evde kibrit, çakmak gibi yanıcı aletleri her zaman en korunaklı yerde tutmaya özen gösteriniz.
  • Evinizin elektrik kablolarını sürekli olarak kontrol edin ve sağlam olduklarından emin olun.
  • Eğer evinizde soba kullanıyorsanız her zaman sobanızın yanında var ise yangın söndürme cihazı eğer yok ise 1 kova kum tutmanız gerekir.
  • Benzin, tiner, gazyağı vb maddeleri her zaman evinizin dışında tutmaya özen gösterin. Eğer ki bunların içinden herhangi bir maddeyi evinizin içinde bulundurma zorunluluğunuz varsa kesinlikle evinizdeki tüm ısı kaynaklarından uzak tutmaya çalışın.

Unutmamanız gereken ve oldukça önemli konu şudur ki eğer yemek pişirirken yemek yaptığınız veya yapacağınız yağdan alevler yükseldiğini görürseniz kesinlikle ve kesinlikle üzerine su dökmemeye gayret gösterin. Üzerine su dökmeniz sadece alevlerin yükselmesine yardım etmiş olur.

Bu gibi durumların çözümü ise yanan yağdan çıkan alevleri ancak havasız bırakırsanız söndürebilirsiniz. Bunun içinde bu gibi durumlarda yanan yağın üzerine kum veya toprak dökmeniz yada çok kalın ve sağlam bir şeylerle üstünü kapatmanız yeterli olacaktır.

Elektrik Tesisatı

Biliyoruz ve farkındayız ki elektrik hayatımızın oldukça büyük bir kısmında bulunmaktadır.Neredeyse hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline dönen elektrik bir o kadarda zararlıdır. Güvenliği sağlanmamış yada bakımı yapılmamış elektrik kabloları yada telleri yangınlara yol açmakla kalmamakta aynı zamanda çarpılma olaylarının da önünü açmaktadır.

Elektrik Kaynaklı Yangınları Nasıl Önleriz?

  • Elektrik kaynaklı yangınları önleyebilmenin ilk yolu elektrik tesisatımızın doğru yapıldığından, döşendiğinden emin olmalıyız. Aynı zamanda kesinlikle evimizde topraklama olduğundan emin olmalıyız.
  • Elektrik kablolarını kesinlikle halıların altından geçirmemeniz gerekir.
  • Elinizden geldiğince uzun bir kablo sonucu alabilmek için sakın kabloları bir sürü yerinden birbirine bağlamayın. Bu kablolar bağlantı kablosu değilse eğer elektrik kaynaklı bir yangına çok basit sebebiyet verebilir bu durum.
  • Kesinlikle anahtarları, kabloları, fişleri, prizleri musluk ve küvet gibi yerlerden uzak tutunuz. Elektrik tesisatınızı su geçen boru hattınızın yada sızıntı yapıp ulaşabileceği yerlerden kesinlikle uzak tutmaya özen gösteriniz.

Eğer yeni ev alacaksanız ya da yeni bir eve kiraya çıkacaksanız bu evin elektrik nakil tellerinden uzak bir yerde olduğuna emin olunuz. Evinizin yakınlarında olabilecek elektrik nakil telleri sağlığınıza da oldukça zarar verebilirler. Verebileceği zararlar stres, baş ağrısı, huzursuzluk ve en kötüsü de kan kanseri olabilme ihtimali bile bulunmaktadır. Yeni Bir eve taşınacaksanız yaklaşık bu evin elektrik nakil tellerinden 80-90 metre uzakta olduğuna emin olunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir