Windows Güncelleme Problemleri Nasıl Çözülür?

Windows işletim sistemini tercih etmekte olan kullanıcıların en sık yaşadığı sorunlardan bir tanesi de Windows Güncelleme aracılığı ile gelmekte olan çeşitli güncellemeleri indiriyorken problemler yaşamalarıdır.

İşletim sistemlerinin çeşitli güvenlik sorunlarını kapatmakta olan, hataları onarmakta olan, performansı yükselten bu güncellemelerin yayınlanma sıklıklarından ziyade Windows Update ile ulaşmakta olan bu güncellemeleri indirebilmek oldukça kötü bir sıkıntıdır.

Windows 10 da bu durum henüz değişmiş değil. Boyutu ise bazı durumlarda yüksek GB boyutlarına kadar varabilen güncellemeleri indiriyorken çeşitli hata mesajları ile karşılaşabilmekteyiz. Siz de Windows güncellemelerini alıyorken çeşitli anlamsız hata mesajları ile karşı karşıya kalıyorsanız eğer uzun süreler sonucunda indirmeleriniz hala yerinde duruyorsa format atmayarak birkaç adım ile çözebilirsiniz bu sorunları.

Windows Update Sorun Giderici

Windows işletim sisteminin dahili olan sorun giderici fonksiyonunu aktif ederek güncelleme ile ilgili sorunları tarayabilirsiniz. Ayrıca çözülmesine de olanak tanıyabilirsiniz. Sorun giderme aracını açabilmek için de “Sorun Giderme” şeklinde aratmalısınız. Sonra da denetim masası altında “Windows Update sorunlarını düzelt” seçeneğine tıklıyorsunuz. Düzeltme fonksiyonundan sonra da sisteminizi tekrar başlatmanız yeterli olacaktır.

Güncelleme Dosyalarının Temizlenmesi

Güncelleme indirildiği halde hala yüklenmiyorsa veya indireme işlemi takılı kalmış ise diğer farklı bir deyiş ile güncellemelerin indirilmiş olduğu klasörü tam anlamıyla temizlemenizde fayda bulunmaktadır. Bunun içnide yine arama kutusuna “C:\Windows\SoftwareDistribution\Download” yazmanız gerekir. Ve klasörün içindeki her şeyi silmelisiniz. Eğer ki silemediğiniz veriler olursa güvenli mod ile denemeniz iyi olacaktır. İndirme klasöründe olan bütün veriler silindiği zaman sisteminizi yeniden başlatabilirsiniz ve yine Windows Update aracını çalıştırarak denemelisiniz.

Anti Virüs Yazılımlarınızı Devre Dışı Bırakın

Güncellemelerin yüklenmelerine düşük bir ihtimal dahi olsa sisteminizde bulunan anti virüs programınız engellemiş olabilmektedir. Antivirüs yazılımınızı geçici olarak da devre dışı bırakabilir ve problemin güvenlik yazılımınızdan kaynaklanıp kaynaklanmadığı konusunda kolaylıkla anlayabilmeniz mümkündür. Tabii bu kısımda Windows beraberinde gelmiş olan Windows Defener yazılımından bahsetmiyoruz. Bahsettiğim şey 3. Parti olan güvenlik yazılımlarıdır.

Sürücü Bağlantılarını Kapatıp VPN Devre Dışı Bırakın

Güncelleme sırasında çeşitli hata kodu içeren çeşitli mesajlar alıyorsanız internet bağlantınızı kontrol edin. İnternete bağlandığınızdan eğer eminseniz VPN servislerini devre dışı bırakabilirsiniz. Devre dışı bırakmaktan bahsediyorken yine DVD sürücü, SD kart gibi medya sürücülerinin bağlantılarını da kesmeniz işe yarayabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir