Web Kameranız Ne Kadar Güvende?

Web Kameranız Ne Kadar Güvende?

Evinizde yüzlerce teknolojik cihaz var ve bu kameralardan birçoğu kameraya sahip. Akıllı telefonlarınızdan dizüstü bilgisayarlara oyun konsollarından masaüstü bilgisayarlarınıza kadar webcam yani web kameralar her yere takılabiliyor ve hayatımızı da önemli ölçüde kolaylaştırıyorlar.

Fakat bu gibi bazı cihazların getirmiş olduğu bazı kolaylıklar da eğer doğru ve düzgün bir şekilde önlemler alınamazsa hayatımızı önemli oranlarda kabusa çevirebilmektedir.

İstatistiklere bakarsak her sene Avrupa ve Amerika’da tam olarak 180 bin adet web kamerası ele geçirilmektedir yani hacklenmektedir. Bu gibi saldırıların arkalarında bulunan kişilerin sadece %15’leri tutuklanmaktadır ve diğerleri ise saldırılara devam ediyorlar.

Görüntülü İletişim Cihazlarını Kullanırken Dikkat!

Genel olarak skype ve çeşitli görüntülü iletişim yazılımları kullanmakta olan bireyler hedef tahtasına koyulmaktadır. Yine bu vatandaşları rastgele seçilmektedirler ve bizimde bu tehdit ile her an karşı karşıya olduğumuzu da hatırlatmakta fayda var.

Özellikle de yakınlarınız ile iş arkadaşlarınız ile veya sosyal anlamda kullanmış olduğunuz kameralar ağ içerisinde izleri sürülebilmekte olan ve hangi yoğunluklarda kullanıldıklarını kayıt edebiliyorlar. Bu durumda da potansiyel bir hedef oluyoruz.

Kullanmış olduğumuz yazılımlar kadar donanımlar da bu konuda son derece önemli oranlarda risk taşımaktadırlar. Sadece ucuz oldukları için donanımsal cihazları satın alıp kullanmak uzun dönemlerde bizlere pahalıya patlayabilmektedir.

Örnek vermek gerekirse çok yakınlarda yayınlanmış olan bir haberden bahsedecek olursak Console Cowboys isminde bir grup tarafınca duyurulmuş olan bir durumdur bahsedeceğimiz olan olay. Trendnet marka olan web kameralarda olan bir açık sebebiyle bu kameralardan birçoğu hacklenmişti ve bu grup da halka bunu duyurmuştu.

Çevrenizde Çok Önem Arz Ediyor!

Özellikle de sosyal çevremiz bunun için tamamen açık bir tehdittir. Sadece kendinizi değil çevrenizi de düşünmelisiniz. Çünkü çevrenizdeki kişiler ile aynı ortamda bulunuyorsunuz ve çevrenizdeki kişilerin hacklenmeleri durumunda sizlerde tehdit altına giriyorsunuz. Bu yüzden sadece kendi güvenliğinizi değil aynı ortamda bulunduğunuz kişilerin de güvenliklerini düşünmeniz son derece önem arz etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir