Virüsleri Bilgisayarınıza İndirmeden Tespit Edin!

Özellikle de hacker’lar tarafından sürekli olarak virüsler üretiliyor. Neredeyse her gün yüzlerce bin yeni virüs türevi piyasaya servis edilmektedir. Bu virüslerden bazıları Truva atı niteliği taşımaktadır.

Truva atı virüsleri bir bilgisayara sızdıktan sonra bilgisayardan veri çalmayı hedeflerler. Çaldıkları verileri de haliyle kötü niyetli kişilere taşırlar. Bir diğer kategoride olanlar reklam virüsleridir maalesef reklam virüslerinde özellikle de son yıllarda ciddi bir artış gözlemlenmiştir.

Bu artış nedeniyle anti virüs şirketlerinin de başları belada desek tam yeri olur. Bir diğer çeşitleri de solucan virüsleridir ki bu virüsler bilgisayarınıza zarar vermeyi hedeflemektedirler.

Virüsler Nasıl Tespit Edilir?

Anti virüs şirketleri virüsleri tespit edebilmek amacı ile çok farklı yöntemler kullanıyorlar. Örneğin bilgisayarınızda bir anti virüs programı var diyelim.

Siz sisteminizde bir programı çalıştırdığınız zaman sizin rızanız olmadan bu yazılımın bir örneği anti virüs şirketlerine gönderilmektedir ve şirketler de bu dosyaları incelerler. İnceleme işlemlerini de özel ortamlarda yaparlar.

İncelemeleri bittikten sonra eğer bu dosya virüs ise anti virüs programlarının veri tabanları güncellenir ve o dosyadan hangi bilgisayarda var ise ve o bilgisayarda da anti virüs programı (virüsü tespit eden) yüklü ise virüsü hemen silmektedir. İşte bu yüzden kullanıcılara sürekli olarak anti virüs programlarınızın veri tabanlarını güncelleyin uyarısında bulunuyorlar.

Virüs İndirmeden Nasıl Anlaşılır?

Virüsleri indirmeden önce virüs olup olmadıklarını anlayabilmeniz için kullanabileceğiniz birkaç araç bulunmaktadır. Bunlardan birisi virustotal.com sitesidir. Bu site ile virüsleri daha indirmeden taratabilir ve virüs olup olmadıklarını anlayabilirsiniz.

Yine virüs total gibi antivriscan benzeri birçok online virüs tarama sitesi vardır. Kullanıcılara tavsiyemiz mutlaka bu güvenlik sitelerini kullanmaları olacaktır. Bu siteler sayesinde istediğiniz dosyayı rahatlıkla indirmeden taratabilirsiniz.

Ancak unutmayın ki çıkan sonuçlar her ne kadar temiz olsalar da yine de anti virüs programları da profesyonel hacker’lar tarafından atlatılabilmektedirler. Bu nedenle indirdiğiniz her dosyaya güvenmeyin ve bu dosyaları titiz bir şekilde kullanmalısınız. Ancak anti virüs programlarınızı da sırf bu yüzden kullanmamazlık yapmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir