Varlığına İnanması Zor 7 Hayvan

Dünyamızda sayılamayacak kadar çok çeşitte hayvan mevcuttur. Bu hayvanlardan bazılarını daha önce hiç görülmemiş zor rastlanan türlerdendir. Bu hayvanların birçoğunun nesli tükenmek üzeredir. Varlığına inanması zor 7 hayvan şunlardır.

Dumbo Ahtapotu

Okyanusta binlerce metre derinlikte yaşadığı için fazla bilinmeyen bir hayvandır.

Walt Disney karakterlerinden Uçan Fil olan Dumbo’ya benzetildiğinden adına Dumbo Ahtapotu denilmiştir. En fazla 5 sene ömürleri vardır. Dünyanın en nadir bulunan ahtapotudur.

Kalkık Burunlu Maymun

2010’da keşfedilmiştir. Asya’da 13 bin feet yükseklikteki ormanlarda yaşamaktadır. Estetik bir görünüme sahip olan maymuna, ilginç burun yapısı sebebiyle adına kalkık burunlu maymun adı verilmiştir.

Nesilleri de hızla yok olmaktadır. Doğal ortamlarında gözlemlenmesi zor olan bu hayvan insansız kameralarla tarafından gözlemlenmektedir.

Okapi

Bu hayvani Kongo’nun nemli ve sık ormanlarında yaşamaktadır. Fantastik görünüşüne sahiptir bu nedenle ilk bakışta at, ceylan ve arka, ön ayaklarındaki çizgiler nedeniyle zebrayı benzetilebilmektedir.

Ancak zürafa ailesin gelmektedir. Orman zürafası veya kısa boyunlu zürafa gibi isimlerle de anılan Okapi’nin postu çikolata renginde olup, tüyleri kadifeye benzer ve hafif kırmızımsı paklamaktadır.

Pinokyo Burunlu Kurbağa

Pinokyo Burunlu Kurbağa, 2008 yılında Endonezya’nın Foja Dağları yaban hayatı seferi sırasında keşfedilmiş bir hayvan türüdür. Bu kurbağa bir ağaç kurbağasıdır.

Çiftleşme döneminde bu kurbağasının erkeği, dişisini çağırdığı zaman burnundaki çıkıntı pinokyonun burnu gibi uzamaktadır. Hareketsiz olduğu zaman ise burnu kıvrık bir şekilde durmaktadır. Bu kurbağa ile ilgili çok araştırma yapılmamıştır.

Cam Kanatlı Kelebek

Bu kelebeğin kanatları saydamdır. Cam Kanatlı Kelebeklerin gövde bölümünde genellikle sarı, parlak çizgiler ve basit yapıda antenler bulunmaktadır.

Gündüzleri aktif olan bu hayvanlar eşek arılarına benzemektedir ve bu görüntüleri kendilerini düşmana karşı korumalarına yardımcı olmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucu cam kanatlı kelebeklerin 1200 türü olduğu bilinmektedir.

Ornitorenk

Memeli olan bu canlılar hem karada hem de suda yaşayabilmektedirler. Bu hayvanlar memeli olmalarına rağmen yavrularını doğurmak yerine yumurtlarlar. Ornitorenkler yavrularını yumurtadan çıktıktan sonra onları sütle beslemektedir. Ağzı ördek gibi gagalı şekildedir.

Ornitorenkler elektrik algılama duyusuna sahip olan tek canlıdır. Avlarını kısmen, vücutlarının yarattığı elektriği algılayarak bulur ve yakalarlar.

Beyaz Honduras Yarasası

Bu yarasa türü, kar beyazı bir kürke, sarı bir buruna ve sarı renkte kulaklara sahiptir. 4 cm uzunluğuna sahip küçük bir yarasadır. Koloniler halinde yaşayan Beyaz Honduras Yarasası yağmur ormanlarındaki dev yaprakların ortasında adeta sinek kadar küçük görünmektedir.

Çok sevimli görünen bu yarasalar bir tehlike anında oldukça saldırgan olmaktadır. Erkekler koloniyi korumak için saldırılarda en ön safta yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir