Vajinismus Nedir? Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Çiftler için son derece önemli olan Vajinismus korku reaksiyonu, her 10 kadından 1’i olmak üzere bir yaygınlığa sahiptir. Kültürel farklılıklar ve cinsellik konusunda tecrübesiz olma durumlarında, vajinismus ortaya çıkabilmektedir. Ülkemizde, bu sorun hakkında bilinen yanlış bilgileri düzeltmek ve sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Vajinismus Ve Cinsellik İlişkisi

Evlilikler için son derece önemli olan vajinismus problemi, birçok kadın tarafından yaşanan temel sorunlardan birisidir. Cinsel birleşmenin yaşanamaması, hem psikolojik, hem de sosyal yaşamı etkileyecek durumlar ortaya çıkarabilmektedir. Vajinanın pelvik taban kaslarında, istemsiz olarak kasılma sonucunda cinsellik yaşanamamaktadır.

Tedavisinin olduğunu bilmeli ve doktorunuza başvurmalısınız. Evliliklerde temel merkez olan cinsellik olgusu, onarılması gereken ve oldukça mühim olan bir gerçektir. Bu sebeple, yaşayacağınız herhangi bir korku reaksiyonunda doktorunuzdan destek almalısınız.

Vajinismus En Fazla Kimlerde Görülmektedir?

Öncelikle, Vajinismus sorunu hakkında belirli önyargıları ve yanlış bilgileri yıkmanız gerekmektedir. Acı çekme korkusunun bu problemlere yol açtığını ve mükemmeliyetçi kişilerde sıklıkla görüldüğünü belirtmeliyiz.

Eşinden memnun olmama ve evlilikte yaşanan problemlerin, vajinismus sorunlarını tetiklediği bilinmektedir. Tedavisinin mümkün olduğunu bilmeli ve bilinçli hareket etmelisiniz.

Vajinal muayene olmanız, vajinismusu tanımlamanız için yeterli olmayabilir. Bu sorunu yaşayan kadınlarda sıklıkla görülen kendini geri çekme, bacakları kapama vb. davranışların olduğunu söylemeliyiz.

Jinekolog bir muayenenin gerekli olabileceğini ve penisin girmesine izin verilmemesi durumlarının çözüme kavuşacağını unutmamalısınız. Aynı zamanda, cinsel ilişkilerini yaşayan ve vajinal muayene gerçekleştirmeyen hastaların olduğunu da eklemeliyiz.

Bilinçsiz Her Uygulama Tedaviyi Zorlaştırabilmektedir

Kadınların sıklıkla dile getirdiği Vajinismus nedir? Sorusuna yanıt verdiğimizi düşünüyor ve belirli konularda uyarılarda bulunmak istiyoruz. Yetersiz bilgi ve deneyimlerin, tedavileri zorlaştırdığı bilinmektedir. Hem maddi, hem de manevi bir zarar yaşamak istemiyorsanız, doktorunuza başvurarak neler yapmanız gerektiği hakkında bilgi almalısınız.

İlişki esnasında sarhoşluk, botoks uygulamaları ve anestezik kremlerin vajinismus tedavileri için uygun olmadığını bilmelisiniz.

Vajinismus Tedavileri Kişiye Özeldir

Sağlıklı bir sonuç elde etmek istiyorsanız, doktorunun kontrolünde tedaviler gerçekleştirmelisiniz. Vajinismus tedavi teknikleri, her insanda farklı olabilmektedir. Kimin nasıl reaksiyon vereceği ise, hekiminizin önerileri ve bilgileri ışığında saptanabilmektedir. Bu sebeple, vajinismus tedavilerinde titiz ve detaycı bir yaklaşım son derece önemli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir