Uyku Hakkında Bilinmeyen Konular

Uyku hakkında günümüzün en çok 1/3’ini uykuda geçiriyoruz. Her ne kadar bir gün içinde bu kadar yeterli sürede uyuyor olsak bile bazı bireyler için bu süre yetmiyor bile. Uyku hakkında hala bilmediğimiz bir çok durum mevcut.

NEDEN UYURUZ

Öncellikle uykuyu belirli döngüler ile oluşturan iki farklı kademe mevcuttur. NREM dediğimiz bölümde gün içinde yoğun şekilde çalışıp yorulan bütün hücreler tedavi edilmektedir. REM evresinde ise gün içinde öğrenilen bütün bilgiler işlenir ve kaydedilir. Kendisini yalnız bırakmamızı istiyen beynimiz bizi uyutur ve kendisini dinlendirerek sanal makine görevi görüp kendisini temizler.

UYKU HAKKINDA BİLİNMEYENLER

Uykuya meletonin dediğimiz hormon sebep olur ve yükselmesi nedeni ile insanın uyku evresi başlar. Uyku esnasında aşırı yorgunluktan kaslar kasılabilir bacaklara kramp girebilir. Uykuda boşluğa düşme hissi herkesin başına gelmektedir ve kesin olmaması ile birlikte bir açıklamasıda mevcuttur.

Bu durumlardan birisi olan alt beyin, beyin uykuya dalarken uyku fonksiyonları çalışır durumda yavaş yavaş kontrolü elden bırakmak istemediği için verdiği hayal ürünüdür ve görevini yerine getirememesidir.

Rüyalar her zaman bir sır olarak kalmaktadır. Neden gördüğümüz ne gördüğümüz tamamı ile bilinmemekte olup sadece yaşayabildiklerimizdir.

Uykuda öğrenme ve hafızı bilinci

Yıllarca yapılan çalışmaların sonuncunda toplanan meyveler kısa süreli hafızaların ve uzun süreli hafızaların geçiş sıklıkları uyurken daha çok gerçekleştiği kesinleşti.

Ayrıca beynimiz yüzmek, spor yapmak, koşmak gibi yorucu faaliyetleri en etkili şekilde alabilmek için uykudan sonra  meydana geldğini sölüyor. Bildiğimiz gibi  sinir hücrelerinin en bilinen adı nöronlardır. Kendi aralarında güzel bir iletişim  sağlayan bağlantı yerlerine SİNAPS adı verilir.

Bir bilginin sağlamlığı o bilginin sinaps gücüne dayalıdır. Sinapslar ne kadar kuvvetli olurlarsa bilgi o kadar daha sağlamdır.

Uyku sırasında gün içinde beynimiz hatırlayacak olanlar ve hatırlanmayacak olanlar için ayrım yapar. Beynimizin gücü ne kadar kuvvete dayalı olduğunu anlayamadığımız için bu ayrımlar nasıl oluyor neye göre karar veriyor diye burada da duygu yüklü somutlaştırılmış bilgiler daha ön plana çıkıp onları hatırlamamızı sağlıyor.

Sonuçta beynimiz bu gün içinde önemsiz olayları silerek uyku esnasında kendisini sıfırlayarak ertesi güne sağlam ve dinç olarak uyanmamızı ve hafızamızı sağlam kullanabilmemiz için bize yardım eder ve bir sonraki güne hazırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir