Turner Sendromu ve Önemi

Özellikle kız çocuklarını ilgilendiren ve günümüzde çok sık duyulmamış genetik bir hastalık olan turner sendromu hastalığı kız çocukların fiziksel gelişimlerinde önemli bir yere sahip bir hastalıktır.

Sadece kız çocuklarını ilgilendiren genetik bir hastalık olan turner sendromu bazı kız çocuklarında hemen fark edilirken bazılarında çok uzun yıllar sonra fark edilebilir. Bunun için kesin tanı yapılan genetik tahliller sonucu anlaşılır. Peki turner sendromunun belirtileri nelerdir, çocuğumuzun turner sendromlu oluşundan nasıl şüphelenebiliriz. İşte size çocuğunuzun turnerlı olması için bazı nedenler:

  • El ve ayak şişliği: Bazı turnerlı kız çocuklarında doğar doğar doğmaz el ve ayaklarında şişlikler bulunur. Bu şişlikler turnerlı olmak için ilk belirtilerden biridir. Bazı turner hastası kız çocuklarında bu belirtiler olmayabilir.
  • Yele boyun
  • Sarkık göz kapakları
  • Boy kısalığı: Boy uzunluğu ilk birkaç yıl kız çocuklarında normaldir. Sonraki dönemlerde gözle görülür derece boy kısalığı olabilmektedir. Her şeyi yapmanıza rağmen çocuğunuzun boyu yaşıtlarından çok kısaysa bunun nedeni turner sendromu olabilir.
  • Turnerlı kız çocukları ergenliğe girdiklerinde ergenlik gelişimi de yaşanmaz. Çocuğunuzun yaşı ilerlemesine rağmen ergenlikle ilgili belirtiler daha yoksa turnerlı olabilir. Bu durumda doktor ergenliğin başlaması için çocuğunuza hormon tedavisi uygulamaktadır.
  • Kısırlık: Turner sendromu olan kız çocuklarının en büyük kabusu yumurtalıkları gelişmediği için çocuk sahibi olmalarının çok düşük ihtimal olmasıdır.
  • Bunlar dışında kalp hastalıkları, orta kulak sorunları, görme bozuklukları gibi daha pek çok hastalık turner sendromu olan kız çocuklarında görülebilir. Bu durumlar bazı turnerlı hastalarda çoğu yaşanırken bazılarından belirtilerin bazıları çıkabilir. Bu hastalığın seyrine göre değişir. Bunun için genetik test sonuçları gereklidir.

Çocuğum Neden Turner Sendromlu?

Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi turner sendromu sadece kız çocuklarında olan genetik bir bozukluktur. Peki çocuğum neden turner sendromlu diye haklı olarak soru sorabilirsiniz. Bunun cevabı olarak size söyleyebileceklerimizi öncelikle kendinizi suçlamaktan vazgeçmenizdir.

Genetik bir hastalık olduğu için sizin doğum öncesinde yapabileceğiniz bir şey yoktur. Bu hastalık kromozomlardan kaynaklanan bir hastalık olduğu için sizin yaptığınız ya da yapmadığınız bir şey hastalıkta kesinlikle etkili değildir. Bu durum geçmiş kuşaklarda yaşanan bir hastalık olarak sizde de çıkmış olabilir. Genetik hastalıklar çok uzun bir konu olduğu için bu konuda geniş bilgi için genetik hastalıklarla ilgili bilgileri inceleyebilirsiniz.

Turner sendromunda dediğimiz gibi hamilelikten önce ya da hamilelik evresinde yapabileceğiniz bir şey yoktur. Ancak hamilelik sonrasında çocuğunuzun tedavisi için yapmanız gereken çok şey vardır.  Ve bu süreç çok uzundur. Bu hastalık ölene kadar çocuğunuzda saymış olduğumuz fiziksel sorunların çıkmasına neden olmaktadır. Bunun için araştırma hastanesine gitmeli ve doktorun önerdiği şekilde çocuğunuzun tedavisini yaptırmalısınız.

Bu Hastalık Çocuğumun Zekasına Etki Eder mi?

Turner Sendromu ile ilgili en çok merak edilenlerden biri de bu hastalığın çocuğun zihinsel zekasına etkisi olup olmadığıdır. Turner Sendromu ve zeka ilişkisi ele alındığında yapılan araştırmalarda kesinlikle bu hastalığın zekayı etkilemediğidir. Turner sendromlu olan kız çocukları diğer kız çocukları gibi yeterli bir zihinsel zekaya sahiptir. Hatta bazıların bazı alanlarda ortalamanın üstünde bir zekaya sahip oldukları ve bu çocukların ileride çok önemli başarılara imza attıkları da görülmektedir.

Turner sendromu çocukları fiziksel olarak etkilemektedir. Bu da gelişen tıpla birlikte tedavi edilebilir hastalıklardır. Turner sendromunda önemli bir yeri olan boy kısalığı artık erken yaşta büyüme hormonun uygulanmasıyla tedavi edilebilmekte ve bu çocuklar yaşıtlarının boyuna gelebilmektedir. Ergenlik için de hormon tedavisi verilerek ergenliğe girmeleri sağlanmaktadır. Ancak kısırlık konusunda kesin bir şey söylemek zordur. Fakat gelişen tıp bu konuda da çare olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir