Truva Atı Virüsünden Korunma Yöntemleri

Truva Atı Virüsünden Korunma Yöntemleri

Truva atı virüsleri piyasada bulunan virüsler arasındaki en tehlikeli virüslerdendir. Truva atı virüsü bulaştığı sisteme çok ciddi bir şekilde oldukça kalıcı bir biçimde yerleşmektedir.

Bilgisayarınıza Truva atı virüsü bulaştıysa oldukça dikkatli olmalısınız. Bilinen bütün virüsler tehlikeli virüs tipleri olarak sayılmaktadır. Yani az tehlikeli veya çok tehlikeli virüs tipi diye bir çeşit yoktur.

Ancak her virüsün çalışma prensibi farklıdır. Örneğin keylogger virüsleri bilgisayarınıza bulaştığı zaman aynı Truva atı virüsleri gibi bilgisayar başlangıcına yerleşmektedirler. Yine keylogger virüsleri sistemde kendilerini sürücü dosyası olarak da gösterebilmekteler zaman zaman.

Fakat solucan virüsleri kendilerini sistemde sürekli olarak kopyalayarak bilgisayarınızda bulunan bütün faydalı yazılımlara bulaşmaktadırlar. Sisteminizdeki bütün yazılımlara bulaşarak sisteminize sürekli zarar verme niyeti taşırlar. Truva atı virüsleri ise aksine sisteminize zarar vermeden tam tersi arka planda sizi izleyerek çalışmaktadırlar.

Truva Atı Virüsünün Zararları Nelerdir?

Bu virüsün zararlarına bakmak gerekirse neler yapabildiklerinden bahsetmeliyiz. Truva atı virüsünün sahibi anlık olarak wepcam görüntünüzü elde edebilir. Yine anlık olarak bilgisayarınızdan ses kaydı alabilir.

Sisteminizde bulunan dosyaları, resimleri, belgeleri kendi bilgisayarına indirebilmektedir. Yine sisteminizdeki bütün yazılımlara ait şifreleri de çalabilmektedir. Örneğin facebook giriş şifrenizi çalabiliyorken, mail adresinize her gün giriş yaptığınız şifrenizi de gayet kolay bir şekilde çalabilmektedir.

Bütün bunların yanı sıra sisteminizden programları kaldırabilir veya yeni bir program yükleyebilmektedir. Yani arka planda çok farklı yazılımlar da bilgisayarınıza kurulabilmektedir. Ayrıca bir de şaka menüleri bulunmaktadır. Yani istedikleri zaman CDRom kapağınızı açabilirler.

Yine disklerinizin hepsine tam erişim hakkına sahip olurlar. Fakat bunun için Truva Atının yönetici olarak çalıştırılmış olması gerekmektedir. Yani kısacası yönetici hakları ile çalışmış olan bir Truva atının sisteminizde yapamayacağı şey yoktur dersek yeridir.

Truva Atından Nasıl Korunabiliriz?

Truva atı virüslerinden tam anlamıyla korunabilmek için sisteminizde veritabanı sürekli olarak güncellenen bir antivirüs programı olması gerekmektedir. Bu antivirüs programını sürekli güncellemelisiniz ve crackli antivirüs programlarını kullanmamalısınız.

Yine bütün bunlardan ziyade sisteminizde firewall yani güvenlik duvarı da bulunabilir. Sisteminizde bulunan bir güvenlik duvarı Truva atının bilgileri ulaştırmaya çalıştığı kötü niyetli kişiye ait olan IP adresini engelleyecektir ve böylelikle bilgileri ulaştıramayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir