Tok Tutan ve İştahı Kesen Yiyecekler Listesi

Tok Tutan ve İştahı Kesen Yiyecekler Listesi

Diyet yapmanın en kötü, en çok zorlayan yanı, sevmekte olduğunuz birçok yiyecekten vazgeçmek zorunda kalarak, üzerine iştahınız ile baş etmek zorunda kalıyor olmanızdır. Özellikle de iştah kapatma etkisi bulunduğundan dolayı özel besinler ile rejim yapmayarak zayıflayabilmeniz açısından denemenizi tavsiye ediyoruz. Bu besinlerin vücut üstünde olan etkileri, içeriklerinde olan çeşitli maddeler ve görevleri de sıralanmaktadır.

Bileşenler

Karbonhidrat Listesi: kepek, buğday benzeri çeşitli tahıl ürünlerinde meyve ve sebzelerde vardır. İçeriğinde olan lifler, sindirim sistemini de hızlı bir şekilde harekete geçirmektedir. Özellikle de yine kompleks karbonhidratlar insanları tok tutmaktadır. Triptofan: vücudunuzda serotonin oluşabilmesine ve yine hücrelere taşınabilmesi konusunda önem arz eden bir çeşit görev almaktadır.

Serotonin: de iştah hissini azaltmaktadır. Özellikle de avokado, muz, yulaf ve peynirde bolca vardır.

Krom: vücudunuzdaki insülin dengesini korumaktadır. Kan şekerinin düşmesi açlık yapmaktadır. Krom ihtiyacınızı karşılayabilme açısından ceviz, fındık gibi kabuklu olan yemişleri, brokoli ve tahılları tüketebilmeniz mümkündür.

Albomin: Can sıkıntısını gidermektedir ve iştahı da oldukça azaltır. Bu protein yine triptofan yaparak beyne taşımaktadır ve serotonin üretimini yükseltir. Fıstık, fasulye ve bezelye de bolca vardır.

İyot: Tiroit hormonlarının yapılması açısından önem arz ediyor. Açlık duygusunun gelişmesini de engellemektedir. İyotlu tuz, balık, soğan iyot açısından son derece zengin besinlerdir.

Tok Tutan Tavsiyeler

Karnabaharı ve brokoliyi hafif bir şekilde haşlayarak yoğurt ile tatlandırın. Karışım lif için zengin olduğundan dolayı sizi son derece uzun süre boyunca tok tutmaktadır. Salatalığı güzel bir şekilde yıkamalısınız ve kabukları ile birlikte de oldukça ince dilimler şeklinde keserek üstüne bolca dereotu serpebilirsiniz. Kalorisi de yok denilecek kadar azdır ve bu sebze son derece tok tutma fonksiyonuna sahiptir.

250 gr mor eriği az tarçın ile haşlamalısınız. Bu meyve yine früktoz açısından son derece zengindir ve beraberine tatlı ihtiyacınızı da önemli oranlarda karşılamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir