Tatiliniz Zehir Olmasın: Yaz Gribi Nedir ve Nasıl Geçer?

Tatiliniz Zehir Olmasın: Yaz Grip Nedir ve Nasıl Geçer?

Yaz aylarında yaşanan can sıkıcı durumların başında yaz gribi gelmektedir. Genellikle klima hastalığı olarak adlandırılan yaz gribi, yüksek ateş ve halsizliğe neden olmaktadır. Bazı insanlar, özellikle sıcak havaları sevmeyenler yaz gribine yakalanmaktadırlar.

Nedeni sıcak havalarda çok fazla bunaldıkları için aşırı terleme sorunu yaşamalarından kaynaklanmaktadır. Aşırı sıcaklıklar en az dondurucu soğuk kadar tehlikelidir. Terli vücut, çok hızlı şekilde kişilerin hasta olmasına sebebiyet vermektedir.

Yazın görülen gribin belirtileri; öksürük, balgam sorunu, nefes darlığı, kas ağrıları ve halsizliktir. Hastalığın tedavisi kış gribinden farklı olduğu için kesinlikle doktora gidilmesi gerekmektedir. Yaz gribinin temel nedenlerinden biri de bakteriyel unsurlardır. Klima ve havalandırma yoluyla çoğalan bakterilerin solunum yoluyla vücuda alınması sonucunda hastalık ortaya çıkmaktadır.

Yaz gribinin en büyük düşmanı temiz hava

Yaz gribine yakalanan kişiler, kesinlikle doktor tedavisine ihtiyaç duymaktadır. Kış gribinin aksine meyve takviyesiyle geçmeyen bir rahatsızlıktır. Hastalığın tam olarak vücuttan atılması için uzun bir dinlenme süresi şarttır. En güzel önlem, hastalığa yakalanmadan önce alınandır diyebiliriz.

Özellikle terli terli klima karşısına geçilmemelidir. Buna ek olarak kapalı ve havasız ortamlarda uzun süre kalmamaya özen gösterilmelidir. Ayrıca klima kullanımı mümkün olduğunca en aza indirilmelidir. Klimaların bakımları da titizlikle yapılmalıdır. Yaz aylarında yaşanan sıcaklıklar bakterilerin kolayca üreyip, çoğalmasını sağlamaktadır.

Bu nedenle mümkün mertebe kapalı alanlardan uzak durulmalı ve açık alanlarda vakit geçirilmeye çalışılmalıdır. Bol yeşillik ve deniz kenarı gibi ortamlar yaz gribinin en büyük düşmanıdır.

Bunun dışında gerek ofis gerekse eviniz olsun, pencereler mümkün olduğunca açılarak ortama oksijen girişi sağlanmalıdır. Özellikle de yatak odalarının düzenli olarak havalandırılması gerekmektedir. Bol sıvı tüketimi ve düzenli duş, yaz gribine karşı koruma sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir