Tarayıcımızı Hangi Kriterlere Göre Tercih Etmeliyiz?

Tarayıcılar olmazsa olmazlardandır. Onları asla kullanmamazlık yapamıyoruz. Çünkü onlar ile çeşitli web sitelere bağlanıyor, verileri inceliyor çeşitli dokümanları inceliyoruz. Ayrıca film, video seyrediyor ve müzik dinliyoruz.

Tarayıcılar günümüzde o kadar çoğaldılar ki neredeyse her gün farklı bir tarayıcı adı duyuyoruz. Üstelik bu tarayıcılar da gerçek hayatta oldukça sık pazarlanan bir ürün gibi televizyonlarda reklamlara kadar uzanmış durumdalar. Uzanmalılar da çok getirileri de oldukça yüksek. Bu kadar çok reklam kampanyası varken ve bu kadar çok tarayıcı varken haliyle kullanıcıların kafaları da hangi tarayıcıyı tercih edecekleri konusunda oldukça karışmaktadır ki bu da bir kararsızlık oluşturuyor.

Hangi Standartlara Göre Seçelim?

Tarayıcı seçimi yaparken birçok standartı göz önünde bulundurmakta fayda var. Örneğin bir tarayıcıyı sadece size sunmuş olduğu hıza göre tercih edemezsiniz. Veya bir tarayıcıyı sadece güvenliği nedeniyle tercih edemezsiniz. Tarayıcı seçimi yaparken de bir video açıp bu videoyu açarken gerek hız gerek güvenlik anlamında ne kadar olumlu dönüş aldığınızı göz önünde bulundurarak da seçemezsiniz çünkü birçok etmene dikkat etmelisiniz.

Tarayıcıların olmazsa olmazı güvenliktir. Eğer bir tarayıcı size güven veriyorsa onu ilk sıraya alabilirsiniz. Bu konuda Chrome tarayıcısı maalesef gerilerde kalıyor. Firefox tarayıcısı bize çok daha fazla güven vermektedir çünkü uzun yıllardır bu işin içerisinde. Ayrıca bize eklenti anlamında da güven veriyor çünkü güvenlik anlamında Chrome tarayıcısından ziyade Firefox tarayıcısına güvenlik eklentisi desteği çok daha fazla.

Tarayıcılarda Hızın Önemi

Tabi ki bir tarayıcı da hız olmazsa olmazlardandır. Her ne kadar güvenli de olsalar veya güvensiz de olsalar hızı da göz önünde bulundurmalıyız. Unutmayın ki chrome tarayıcısı Firefox tarayıcısına hız oranıyla oldukça iyidir ancak aham şaham bir fark yok aralarında. Chrome tarayıcısını hız açısından tercih edebilirsiniz.

Çünkü hızlı bir tarayıcı zamandan tasarruf demektir. Ancak hem hız hem güvenlik olsun diyorsanız Firefox tarayıcısına kuracağınız bir iki eklenti ve önbelleği sürekli temiz tutmanız ile yine hız elde edebilirsiniz. Son olarak neredeyse her yıl tarayıcılarda çeşitli açıklar buluyor hacker’lar ve bu açıklar ile yüzlerce bilgisayarı hack’leyebiliyorlar. En çok açık tespit edilen tarayıcı da maalesef Chrome tarayıcısı. Ancak son günlerde kendini oldukça geliştirmiş durumda. Bu nedenle yine onu tercih edebilirsiniz.

Sonuç olarak hem hız hem güvenlik diyorsanız (orta düzey hız) Firefox. Çok hızlı olsun güvenliğim orta düzey olsun diyorsanız Chrome diyebilirim. Yine safari ve opera tarayıcısını da test etmenizi ve kararınızı buna göre vermenizi söyleyebilirim. Sonuçta artık tarayıcıları neye göre test etmeniz gerektiğini biliyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir