Tahta Kurusundan Kurtulma Yöntemleri

Tahta kurusu nedir? dış dünyadan çeşitli nedenlerle evinize musallat olan, çoğunlukla kan emme yoluyla beslenen ve çoğunlukla geceleri meydana çıkan bir böcek türüdür. Dünya üzerinde bilinen 75 tahta kurusu çeşidi var olduğu düşünülmektedir. Gündüzleri gün ışığının ulaşamadığı yerlere saklanırlar. İlginç ve şaşırtıcı bir bilgide tahta kuruları her mevsim yaşayabilir ve bu canlılar 550 gün tek bir besin tüketmeden yaşayacak kadar dayanıklı bir böcek türüdür.

Tahta kurusundan kurtulma yöntemlerine deyinecek olursak bu durum hakkında bireysel yapabileceğimiz çokta bir şey yoktur aslında. Tahta kuruları çünkü olabildiğince küçük ve aşırı hızlı üreyebilen bir böcek türüdür. Bir eve yerleştiğinde çok rahatlıkla çok kısa bir sürede her yere yayılabilirler.

Tahta kurusundan kurtulma yöntemlerinden elbette bahsedeceğiz. Bu yöntem sadece 2 yöntemle mümkün olabilir. Bu yöntemlerden birisi marketlerde, eczanelerde ve ilaçlama şirketlerden tahsis edebileceğimiz zehirler olabilir. Alacağımız bu zehirleri tahta kurularının yerini tespit edip bu noktalara zehirleme işlemi uygulanır.

Tabiki de bu uygulamayı gerçekleştirdikten sonra bu bölgede nefes almamamız büyük bir önem taşır. Bu yöntemin kötü yanı ise profesyonel olmayan kişiler tarafından yer tam olarak tespit edilemeyeceğinden bu durum sadece kısa ve geçici bir çözüm olur. Tahta kuruları bahsettiğimiz gibi aşırı hızla ürediği için ve sürekli evin her köşesinde yumurtalarını bıraktığı için bireysel olarak uygulayacağımız bu ilaçlama yöntemini düzenli bir hale getirirseniz aradığınız çözüme büyük bir katkısı olabilir.

Bireysel uygulayacağımız yöntemler dışında profesyonel yönteme başvurmakta mümkündür. Tahta kurusundan kurtulma yöntemlerinin en etkili çözümü bu işin uzmanı ve bu işi yapan şirketlere danışmaktır. Peki bu şirketleri neye göre mi seçmeliyiz? Seçeceğimiz ilaçlama şirketinin bakanlık tarafından izninin olması bu konu üzerine en önemli unsurdur.

Böcek ve haşere ilaçlama ekipleri bu konuda oldukça uzmandır ve evinizin her köşesini ilaçlayarak evinize 1-2 veya 2-3 gün girmenize izin vermez. İşlem sonrasında ilaçlama şirketi sorunun önüne geçildiğine emin olduktan sonra evinizi iade aldığı temizlikte size geri teslim ederler. İlaçlama şirketleri yapacakları iş için çok fazla bir miktar talep etmemektedirler, yani en azından tahta kurularının mobilyalarınıza ve eşyalarınıza vereceği zarardan daha az bir miktardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir