Tablet Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Tablet Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Bildiğiniz üzere teknoloji artık hayatımızın her köşesine yerleşmiş durumda. Sadece bilgisayarları kullanmıyoruz aksine telefonları tabletleri ve laptopları da kullanıyoruz. Yine bilgisayarımızda aldığımız çeşitli güvenlik önlemleri güvenliğimizi sağlamaya tam anlamıyla yetmemektedir.

Bundan ziyade yine telefonumuzda sağladığımız güvenlik önlemleri de laptobumuz için geçerli olmamaktadır. Bu yüzden iyi bir strateji izlememiz gerekmektedir.

Yine telefonumuzun sistemsel yapısını, bilgisayarımızın sistemsel yapısını tam anlamıyla kavrarsak internetteki çeşitli risklerden de kendimizi tam anlamıyla koruyabilmiş oluruz dersek yeridir.

Telefonumuz içerisinde bulunan çeşitli uygulamalar bizim için ne kadar risk teşkil ediyorsa tabletimiz içerisinde bulunan uygulamalar da bizim için o kadar risk teşkil etmektedir.

Tablet Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tabletlerin işletim sistemleri telefonlardaki ile aynıdır. Telefonlarımız android işletim sistemine sahiptir ve tabletlerimiz de android işletim sistemi ile çalışmaktadır. Tek farkları tabletlerde simkart girişi bulunmaz. Yani bir telefon gibi arama yapamayız ve mesaj gönderemeyiz.

Tabletlerimizin güvenliğini sağlamadan önce bizi ne gibi tehlikelerin beklediğinden bahsedelim. PlayStore içerisinden indirdiğimiz uygulamaların çoğunluğu virüslü olabilmektedir.

Hacker’lar Tabletlere Neler Yapabilir?

Yani çok güvendiğiniz bir uygulama arka planda bizi dinliyor olabilir. Çektiğiniz fotoğrafları kötü niyetli kişiye yani hacker’a gönderebilir. Yine ortam dinlemesi yapabilmektedir. Kişi listemize ulaşabilir. Depolamakta olduğumuz fotoğraflarımıza, videolarımıza ve çeşitli bilgilerimize de ulaşabilmektedir.

Yine bu gibi sorunlar ile uğraşmamak için mutlaka tablet güvenliği tam anlamıyla sağlanmalıdır. Uygulama yüklerken dikkat etmeniz gereken unsurlara dikkat etmelisiniz. Yine veri güvenliği denildiğinde aklınıza tarayıcı güvenliği de gelmelidir. Tarayıcınız için gerekli olan güvenlik eklentilerini de yüklemeniz sizin için iyi olacaktır.

Tablet İçin Güvenlik Uygulamaları

Yine tabletinizi korumak adına Avira antivirüs programını kurabilirsiniz. PlayStore içerisinden indirdiğiniz uygulamalara dikkat etmelisiniz. Bir uygulamayı yüklerken izin seçenekleri geldiği zaman okumadan hepsine izin vermemelisiniz. Bilmediğiniz uygulamaları da telefonunuza asla yüklemeyin. Özellikle internetten indirdiğiniz uygulamalara çok dikkat etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir