Suni Sancı İle Doğumu Başlatmak Hakkında!

Suni sancı ile doğumu başlatmak hakkında aklınıza takılan tüm soruları bu yazımızda sizler için derledik.

Neden Suni Sancı?

Suni sancı kulağa korkutucu gelse de genelde zihinde oluşan algı gerçek hayatta yaşanandan çok daha kötüdür. Suni sancının gerekli görülmesinin ardından genelde iyi bir sebep vardır. Her beş hamile kadından birine suni sancı uygulanır ancak bunun gerekli olmasının çok farklı sebepleri vardır.

Gebelik Zamanının Geçmesi

Bu, suni sancının başlatılmasına sebep olan en yaygın faktördür. Bebeğiniz 42. haftaya kadar henüz doğmamışsa, ölü doğum gibi komplikasyonların görülme riski yüksektir, dolayısıyla uzmanlar 41. ila 42. haftalar arasında suni sancı ile doğumun başlatılması gerektiğini söyler.

Suyun Gelmesi

Suyunuz geldiğinde, 24 saat içerisinde henüz hâlâ doğum yapmadıysanız, bebeğiniz ve sizin enfeksiyon kapma riski yüksektir. Hamileliğinizin 37. haftası geçtiyse ve suyunuz geldiyse, doğumun normal şekilde başlaması için beklemeniz veya suni sancı ile doğumunuzun başlatılması önerilecektir. Ancak bu süreçte bebeğiniz ve sizin iyi olduğundan emin olmak için yakinen gözlemleneceksinizdir.

Suyunuz 37. hafta öncesinde gelirse doktorunuz suni sancıyla doğumu başlatmanın ne gibi artıları ve eksileri olduğunu değerlendirecek, siz ve bebeğiniz için en doğrusunun ne olacağı konusunda tarafınıza bilgi verilecektir.

Sağlık Durumunuz

Bazı sağlık durumları hamileliğin belli bir döneme kadar getirilmesini riskli hâle getirebilir, böyle bir durumda ise suni sancı ile doğumun başlatılması önerilir.

Örneğin, preeklampsi, yani sizin ve bebeğinizin sağlığını tehdit altına alabilecek yüksek tansiyon problemi ile karşı karşıya olduğunuzda veya bebeğinizin normalinden daha büyük olmasına, dolayısıyla doğumun zor hâle gelmesine sebep olan diyabette ya da ölü doğuma öncülük edebilen ve yoğun kaşınmalara sebep olan ve hamilelikte karşılaşılan bir tür karaciğer problemi olan intrahepatik kolestazı hastalığında gerekli görülebilir. Bebeğinizin yeterince büyümediği durumlarda da suni sancı önerilebilir.

Suni Sancı İle Başlatılan Doğum Nasıl Olur?

Suni sancı genelde kötü çağrışımlar yaratır. Böyle bir durumda kendinizi doğum yatağında yatırılmış, kolunuzda serum, karnınızı sarmalayan bir kemer olduğunu, korkunç kasılmaların aralıklı olarak geldiğini hayal etmiş olabilirsiniz ancak gerçek hayatta böyle bir durum söz konusu değildir.

Benzer şekilde, her suni sancı ile başlatılan doğumlar çoklu müdahale gerektirmeyebilir. Biraz yardıma ihtiyaç duyabilirsiniz ancak suni sancı ile başlatılan doğumlarda kadınların yaklaşık üçte ikisi doğumlarını doğal yollardan gerçekleştirir.

Suni sancı ile doğumun başlatılması çeşitli farklı yöntemleri kapsamaktadır.

Membrane Sweeps (Vajinal muayenede zarların parmakla sıyrılması işlemi)

Gebelik zamanınız geçtiyse ve suni sancı ile doğum başlatılacaksa bu genelde ilk yapılan işlemler arasında yer alır. İlk kez doğum gerçekleştiriyorsanız 40 ve 41. haftalardaki randevularınızda bu işlemin yapılması önerilir. Öncesinde doğum yaptıysanız bu işlem 41. haftaya kadar önerilmez.

İşlem genelde doktorunuz tarafından yapılır. Doktorunuz vajinanıza parmağını sokacak ve serviks bölgesi etrafına dokunacaktır. Böylece amniyotik kesedeki zarlar serviksten ayrılacak ve doğumu başlatan hormonlar salınacaktır.

İşlemin bu şekilde gerçekleşiyor olması sizi korkutabilir ancak bu durum düşündüğünüz kadar kötü değildir. Genelde smear testi gibidir. İşlem sonrasında hafif kanama ve regl sancısına benzer sancıların yaşanması normaldir.

Membrane sweeps işlemi her zaman işe yaramayabilir fakat başarılı olunduysa kasılmalarınız 24 ila 48 saat içerisinde başlayacak demektir.

Bu işlem birden fazla tekrarlanabilir, dolayısıyla ilki kasılmalarınızı başlatmadıysa, hayal kırıklığı yaşamayın.

Tablet veya Jel ile Tetikleme

Tablet veya jel kullanımı ile doğumu tetikleme genelde membrane sweeps’ın başarılı olmadığı durumlarda tercih edilen bir sonraki aşamadır. Hormon tablet veya ovül vajinanıza yerleştirilir ve bu da serviks bölgesini yumuşatarak kasılmaların başlatılmasına yardımcı olur.

Hormon tableti aldıysanız size bundan bir doz hâlinde verilir ve ardından kasılmalarınız henüz hâlâ başlamadıysa altı saat sonra tekrar verilir. Ovül formu aldıysanız bunun işe yaraması 24 saat sürebilir. 24 saat sonrasında tekrar almanız da gerekli olabilir.

Peki, bunların kullanımları ağrılı mıdır? Hayır, değildir. Bu, bir nevi tampon kullanmaya benzer. Aslına bakarsanız doğumun başlamasını beklerken bile eve gönderilebilirsiniz. Fakat suni sancı ile başlatılan doğumlardaki kasılmalar normal kasılmalara göre daha ağrılıdır. Dolayısıyla öncesinde doktorunuzla ağrı kontrolü hakkında detaylı olarak konuşmanız faydalı olacaktır.

Su Kesesinin Açılması

Membrane sweeps veya tetikleyiciler sonrasında doğumunuz başladıysa fakat süreç yavaş ilerliyorsa doktorunuz su kesesinin açılmasını gerekli görebilir. Bu, uzun, plastik bir kancanın vajina üzerinden yerleştirilerek yapılır. Kulağa korkunç gerebilir ancak sadece zarın yırtıldığını hissediyor olacaksınız. 

Su kesesinin açılması kasılmaların daha yoğun ve daha hızlı gelmesi anlamına gelir ancak bu durum aynı zamanda doğum sürecini de kısaltır.

Oksitosin ile Tetikleme

Bu herkesin korku duyduğu bir durum olabilir ama aslında bu bir suni sancı yönteminden ziyade doğumu hızlandıran bir yoldur. Suni sancı ile başlatılan doğumlarla ilişkilendirilmiştir çünkü bu şekilde gerçekleşen doğumlar normal doğumlardan daha yavaş ilerler. Böyle bir durumda ise sürecin hızlandırılması önerilebilir.

Bu, kasılmaları daha güçlü ve daha düzenli hâle getiren oksitosin hormonunu içeren bir işlemdir. Dolayısıyla doğumun daha ağrılı gerçekleşmesi anlamına gelebilir ama işlem düşük dozla başlatılacak ve her 10 dakikada bir 4 ila 5 kasılma gerçekleşene kadar da yavaşça bu doz arttırılacaktır.

Hızlandırılmış doğumlar genelde daha ağrılı olduğu için öncesinde epidural önerilir ancak zorunlu değildir.

Suni sancı ile doğumun başlatılmasına “Hayır” diyebilir misiniz?

Doğumun suni yollarla başlatılması fikrini sevmiyorsanız suni sancı ile doğumun başlatılmasına “hayır” deme hakkınız vardır. Doğumun doğal yollarla başlamasını beklemeye karar verdiyseniz daha yakinen takip edileceksinizdir; bu durum genelde her gün bile olabilir.

Ancak yine de, suni sancı ile başlatılan doğumlar ile ilgili akla gelen durumların veya sahip olduğunuz korkuların gerçekten yaşanandan daha kötü olduğunu hatırlamakta fayda var. Üstelik, suni sancının önerilmesinin de iyi bir sebebi var; sağlıklı bir bebeğe sahip olmak öncelikli hedefiniz olmalı.

Suni sancı ile doğumun başlatılmasının riskleri var mıdır?

Suni sancı ile doğumun başlatılması işlemi genelde güvenilirdir ancak bir takım riskler de içerir. Bunlar genel hatlarıyla şöyledir:

  • Fetal distres
  • Uterus rüptürü

Suni sancı ile doğumun başlatılması işlemi hangi durumlarda uygulanamaz?

  • Yapılan testler bebeğinizin doğum baskılarına tolere edemeyeceğini gösteriyorsa,
  • Plasentanın aşağıda, servikse yakın bir bölgede bulunması durumu olan plasenta previa söz konusuysa,
  • Bebeğiniz ters veya çapraz pozisyondaysa,
  • Birden fazla sezaryen olduysanız,
  • Genital herpes enfeksiyonunuz varsa,
  • İkiz bebeklere hamileyseniz ve bebeklerinizden biri ters pozisyondaysa,
  • Üçüz bebeklere sahipseniz.

Suni doğum durum bebeğimi etkiler mi?

Suni doğum genelde güvenilirdir ancak enfeksiyon varsa veya kasılma yoğunluğu fetal distrese ya da uterus rüptürüne öncülük ediyorsa bebeğiniz bundan etkilenebilir ancak özellikle fetal distres ve uterus rüptürü nadir görülen durumlardır.

Doktorunuz enfeksiyonları antibiyotik ile kontrol altına alabilir. Gerekli görülürse kasılmaların yavaşlamasına yardımcı olmak için ilaç da verilebilir. Bunlara rağmen bebek çok fazla sıkıntı hâlindeyse veya doğum gecikmeli gerçekleşiyorsa hızlı bir şekilde sezaryen için gerekli yönlendirmeler yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir