Stresin Cilt Üzerindeki Zararlı Etkileri

Stresin Cilt Üzerindeki Zararlı Etkileri

Cildimiz vücudumuzun en büyük organlarındandır ve sürekli olarak vücudumuzu dış faktörlere, dış tehditlere karşı savunmaktadır. Ayrıca bizi korumak ve sürekli vücut bütünlüğümüzü sağlamak gibi de bir özelliği vardır.

Bu yüzden cildimize gerekli özeni göstermemiz oldukça önemlidir. Oldukça kolay bir şekilde zarar görebilen ve düzeltilmesi de zor olan cilt sorunlarının temelinde cilde özen gösterilmemesi yatmaktadır.

Bu zararlardan en büyüğü de aşırı stresli olmaktır. Stres vücudumuz için özellikle de en büyük organımız olan cildimiz için önemli bir role sahiptir.

Stres genel olarak bağışıklık sistemimizin zayıflamasına sebep olmaktadır. Ayrıca aşırı yorgunluğa, halsizliğe ve oldukça sinirli olmamıza sebep olmaktadır. Aşırı stresli olma neticesinde çeşitli mide sorunları ve sindirim sistemi problemleri ile karşılaşabilmekteyiz.

İnsan beyni yani merkezi sinir sistemi stresi ciddi bir şekilde algılamaktadır ve çeşitli hormonları etkilemektedir.

Vücudumuzdaki adrenalin ve kortizon seviyesi de değişim göstermektedir buna ek olarak tansiyon ve kan şekeri dengesi kaybolur. Ağız kuruması terleme ve bağırsak problemleri meydana çıkmaktadır.

Cildin Nem Oranı

Yine cildimizin yağ dengesizliği ve nem oranı da değişim göstermektedir. Stres esnasında yüzümüz haddinden fazla bir şekilde yağlanmaktadır ve yağlanmış olan ciltteki gözeneklerimiz yağlar ile tıkandığından dolayı oldukça hızlı bir şekilde siyah nokta ve akne oluşumları çıkmaktadır.

Buna engel olmak için de çeşitli temizleyicileri yüzünüz için kullanabilirsiniz. Birçok insan cildi yağlı olduğunda cildinin nemli olduğunu zanneder tam tersi yağlı ciltlerde neme oldukça fazla ihtiyaç duyarlar.

Eğer cildinizi nemlendirmezseniz cildiniz hızlı bir şekilde yağ üretebilmektedir. Bu sebeple de günlük temizlikten sonra yağ içermemekte olan nemlendiriciler ile cildinizi nemlendirmeniz oldukça önemlidir.

Kırışıklıklar Daha Kolay Meydana Gelir

Eğer sürekli olarak stresli olursanız cildinizde çeşitli kırışıklıklar meydana gelmektedir ve bu kırışıklıkların oldukça hızlı bir şekilde meydana geldiklerine şahit olabilirsiniz.

Stres esbebi ile yağ ve nem dengesi değişmektedir ve nemlendirme ile temizleme işlemlerini de içermekte olan bir çeşit cilt bakımı bir an önce yapılmazsa cildiniz oldukça kısa süre içerisinde kırışmaktadır.

Yererince nemlendirilmemiş olan cildiniz pul pul dökülebilmektedir ve bunun neticesinde de cildinizde kırışıklıklar baş göstermeye başlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir