Steal Virüsü Nedir ve Nasıl Çalışır?

Günümüzde bilgisayarların kullanım oranları son derece yüksek oranlardadır. Bilgisayarlarımızın bizlere teknolojik açıdan faydaları inanılmaz oranlarda yüksek. Dilediğimiz gibi verilerimizi kayıt edebiliyor ve dilediğimiz matematiksel işlemleri yaptırabiliyor ve yine eğlence başlığı altında filmler seyredebiliyor, oyunlar oynayabiliyoruz.

Yine bilgisayarlarımız üzerinden mail hesaplarımıza bağlanıyor, sosyal medya hesaplarımızı yönetiyoruz. Hal böyle olunca bilgisayarlarımız kötü niyetli kişilerin hedef tahtası haline geliyorlar ve kötü niyetli kişiler tarafından sürekli olarak saldırı altında tutuluyorlar.

Yine keylogger, truva atı ve benzeri virüs türevlerini bilirsiniz. Truva atı virüsleri bilgisayarlarınıza bulaşarak arka planda gizli bir şekilde çalışırlar. Asıl hedefleri bilgi çalmaktır ve çaldıkları bilgiler ile bizim için hayati önem teşkil ederler.

Keylogger Virüsleri ve Klavye

Keylogger virüsleri ise sadece bilgisayarlarımıza bulaşarak arka planda klavyeden girilen verileri kayıt altına alırlar ve klavyeden girilen bu verileri mail üzerinden veya FTP protokolü üzerinden kötü niyetli hacker’lara iletirler. Yine son derece tehlikeli virüs türevlerindendir bunlar. İşte stealer virüsleri de yeni yeni piyasaya çıkan bu tehlikeli virüslerin arasına katılan profesyonel virüs türevleridir.

Stealer virüsleri bilgisayarımıza bulaşmadan önce daha yazılımsal ortamda yazılıyorken kötü niyetli kişiler tarafından çeşitli hedefleri hacklemek üzere tasarlanırlar. Nedir bu hedefler? Örneğin tarayıcıda bulunan kullanıcı adı ve şifreler, steam kullanıcı adı ve şifresi, skype kullanıcı adı ve şifresi gibi en sık kullanılan hacker’ların işine yarayacak şeyler hedef olarak gösterilir.

Stealer virüsü oluşturulduğu zaman yine özel ortamlarda profesyonel bir şekilde şifrelenir. Şifreleme işlemi de bittikten sonra hedef kullanıcılara gönderilmektedir.

Piyasaya Yayılıyorlar

Veya çeşitli forumlar aracılığı ile piyasaya yayılırlar. Piyasaya yayıldıktan sonra bu virüsü bilgisayarına indiren bilgisayar kullanıcıları hacklenmiş olur. Bir kaç dakika içerisinde virüs bütün verileri hedeflere göndermektedir.

Hedef nedir? Mail adresi veya hacker’a ait olan web sitesi. Bu sitede bir metin belgesine bütün veriler kayıt edilir. Stealer virüslerinden korunabilmeniz için veritabanı oldukça güçlü ve şifreli virüsleri tespit edebilme fonksiyonuna sahip olan bir çeşit anti virüs programı kullanmanız gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir