Solucan Nedir? Worm Virüslerinden Korunmanın Yolu

Solucan virüsleri de keylogger ve Truva atı virüsleri gibi piyasada son derece sık bir şekilde kullanılmakta olan virüsler arasında yer almaktadır.

Virüslerden Nasıl Korunabiliriz?

Solucan virüslerine oldukça dikkat etmeliyiz eğer dikkat etmezsek özellikle eski işletim sistemi kullanıyorsak bizim için zararları oldukça fazladır.

Örnek vermek gerekirse Windows XP işletim sistemi solucan virüslerinden çok çekmiştir. Windows XP için sayabileceğimiz başlıca solucan virüsleri arasında musallat.exe, sality virüsü gibi daha birçok virüs çeşidini sayabiliriz.

Solucan Virüsleri Nasıl Çalışır?

Bu virüslerin çalışma prensibi sisteme bulaştıkları zaman o sistem üzerinde kendilerini başlangıca ekliyorlar. Solucanların çalışma prensibi; Bilgisayar başlangıcına ekledikten sonra da işletim sistemi içerisinde kendilerini yüzlerce yere kopyalıyorlar.

Bilgisayarınızda ne kadar .rar yani arşiv dosyası varsa bu arşivlere bulaşıyorlar. Bu arşivler içerisindeki exe dosyalarına dahi bulaşabilmekteler.

Yani siz bir gün USB belleğiniz ile bu arşiv dosyalarınızı başka bir bilgisayara taşımaya karar verirseniz o bilgisayarda da çalıştırırsanız o bilgisayara da solucan virüsleri bulaşmaktadır ve bu şekilde yayılmaktadır bilgisayarlar arasında.

Sality virüsünün yayılma prensibi ise siz o bilgisayara bir USB bellek taktığınız zaman o belleğin içerisine virüs bulaşmakta ve yayılmaktadır. O belleği başka bir bilgisayara taktığınız zaman ise o bilgisayar içerisindeki bütün sistem dosyalarına bulaşmaktadır.

Worm Virüslerinin Zararları Nedir?

Worm yani solucan virüsleri piyasadaki en tehlikeli virüsler arasındadır. Bu virüslerden korunabilmek için mutlaka bilgisayarınıza güçlü bir antivirüs programı kurmanız gerekmektedir.

Solucan zararlısının farklı zararları; Yine bu virüslerin bir diğer zararları ise çalışmakta olan sağlam dosyalarınızı arşiv dosyalarını, fotoğraflarınızı ve belgelerinizi bozabilmekteler.

Yani bu belgeler bozulduğunda da bir daha kurtarılamayabilirler. Bu veriler kurtarılamadıkları takdir de de büyük zararlar verebilmektedir.

Solucan virüslerine en çok da çeşitli şirketlerin dikkat etmesi gerekmektedir ve her IT çalışanının gereken güvenlik önlemlerini alması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir