Siyatik Nedir? Siyatik Ağrısının Nedeni Nelerdir?

Siyatik siniri leğen kemiğinden başlayan, kalça bölgesinin içinden geçerek bacakların arka adale kısmından dize kadar inen sinire verilen isimdir. Siyatik siniri vücudumuzda bulunan en uzun sinir yapısıdır. Siyatik sinirinin dış uyarılara karşı aşırı bir tepki göstermesi sonucunda ağrılı durumların ortaya çıkmasına ise siyatik ağrısı denir.

Siyatik ağrıları bu sinirin çıkış kısmında yer alan disklerdeki meydana gelen kayma ya da sinirlerin içinde meydana gelebilen iltihaplanmalar nedeni ile oluşur. Sinirlerin oldukça ama oldukça hassas bir yapıları vardır. En ufak bir kaza ya da dış baskıdan dolayı sinirde hasar meydana gelebilmektedir. Siyatik ağrısı genel olarak bölgesel bir ağrı değil de tüm bölgeye yayılan bir ağrı çeşididir. Tedavi edilmesi gereken bir ağrı kategorisinde yer alır.

Siyatik Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Siyatik sinirinin ağrısının nedenleri arasında; omurların sinire baskı yapması, şeker hastalığının vücutta yaratmış olduğu değişiklikler, omurga hastalıklarının iç etkileri, disklerdeki kaymalar sonucu diskin içinde bulunan sinirin sıkışması, doğuştan gelen kemik bozuklukları, kaza gibi yaşanan travmalar sayılabilir. Bu sıralamış olduğumuz sebeplerin hepsi ama hepsi bu siniri olumsuz etkiler ve ağrının oluşmasında büyük rol oynar.

Siyatik Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Siyatiksiniriağrısında, bel bölgesinden başlayıp bacaklara kadar uzanan ağrılar meydana gelmektedir. Siyatik ağrısı genel anlamda yanma ve acı hissine sebep olur.

Bu ağrıyı çeken bireylerin ağır yük kaldırması veya aşırı çalışması ağrıların hissedilme derecesini artırmaktadır. Başlangıç döneminde çok aşırı rahatsızlık vermese de daha sonraları ilerleyerek artan bir acı hissi yaşanmaktadır. Bu belirtileri yaşayanlar mutlaka uzman bir doktora görünmelidir.

Siyatik siniri ağrısı olan kişiler ilk önce bel bölgesi ve bacak bölgelerini yormamaya özen göstermelidir. Siyatik ağrılarının uygulanan tedavisinde; dinlenme, B1 ve B2 vitaminlerinin takviyesi, kas gevşetici krem ve ilaçların kullanımı, anti-inflamatuar kullanımı, fizik tedavi veya bazı özel egzersizlerin yapılması, bölgesel masaj terapisi uygulaması gibi yöntemler önerilmektedir.

Genel anlamda hastalar ortalama 6 hafta sonra uygulanan tedaviler ile ağrılarından kurtulabilir. Siyatik sinirinin ağrılarından korunmak için özellikle duruş şekillerinin düzeltilmesi, karın bölgesindeki kasların güçlendirilmesi ve düzenli egzersiz yapılması önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir