Sinüzit Belirtileri ve Tedavi Süreci

Yüzün iç ve burnun iç oluşumunda meydana gelen hava boşluklarına sinüs denilir. Burnun her iki yanında olmak üzere toplam 4 sinüs vardır. Sinüslerin hepsinin de burnun içine doğru açılan kapakları vardır. Sinüslerin solunan havayı ısıtmak, akciğere gitmeden temizlemek ve sesin tınısını ayarlamak gibi görevleri vardır.

Sinüzit nedir diye sormak gerekirse çeşitli nedenlerden dolayı bu ağızlarda tıkanıklık oluşması ile yukarıda sıraladığımız görevler yerine getirilememekte olup mikrot üretmeye başlar. Bu mikroplar sinüslerin iltihaplaşmasını sağlar.  Bu duruma tıp dilinde “Sinüzit” denilir.

Sinüzit neden olmaktadır; Tedavi edilemeyen veya edilmeyen durumlarda uzun süreli kalıcı olarak nezle olunmasına, alerjik nedenlerden dolayı burun etlerinin ve burun mukozunun şişmesi ve bazı yapısal oluşumların neden olduğu hava akışlarının kesilmesi ile beraber Sinüzit meydana gelmektedir.

Sinuzit nasıl anlaşılır; Sinüzitin anlaşılması için sinüzit belirtileri bilinmeli veya bir uzman yardımı alınabilir. Tanı konmak için hasta uzmana şikayetlerini bildirmektedir. Baş ağrısı ne sıklıkla olduğu söylenir. Doktor tarafından kulak, burun, boğaz muaynesi yapılır. Gerekli görülürse sinüs röntgeni çekilmektedir. Bunlar akut sinüs tedavisinde kullanılmaktadır. Kronik sinüzit ise bilgisayarlı tomografi veya endoskopi yardımı ile anlaşılabilir.

SİNÜZİT BELİRTİLERİ NELERDİR?

En çok bilinen sinüzit belirtileri şunlardır;

 • Burun akıntısı, yeşil, sarı renkli akıntılıar,
 • Yanaklar ve göz dağı çevresinde şişkinlik,
 • Başta görülen iğneleme hissi,
 • Öne eğilmelerde yüzde ağrı hissi,
 • Ağızda kötü koku oluşması,
 • İştahsızlık / Akut sinuzitte en çok görülen,
 • Kuru öksürük,

Bu tür tanılar ile anlamanıza yardımcı olunabilir. Fakat kesin teşhis ve tanı konulabilmesi için doktor yardımı kesin bir sonuçtur.

SİNÜZİT NASIL GEÇİRİLİR?

Burunun tamamen kurumasını önlemek ilk adımdır. Fazla mukusun burundan atılması ne kadar rahat verici olsada burun kuruduğu zaman şiddetli baş ağrısı yapar. Yaygın bir inanışa sahip olan insanlar kuru havanın iyi geldiğini ileri sürmektedir. Bu bilgi tamamen yanlıştır. Aksine havanın nemli olması daha çok işinizi görecektir. Evde yapılabilecek sinüzit ağrıları için olaylar şunllardır.

 1. Evdeki ısı kaynağının yakınına havayı nemlendirecek vaziyette, içi dolu su konulmalıdır.
 2. Sıcak su ile alınan duş ise size rahatlık sağlayıp nem yapacaktır.
 3. Bol su tüketimi mukus boşluğunu incelterek yardımcı olacaktır.
 4. Buruna tuzlu su çekilip rahat edilmelidir.
 5. Sıcak su ile nemlendirilmiş havlu, yüze kompres yapılabilir.
 6. Sinüsler tıkalı iken klorlu suda yüzmemeliyiz.

Dikkat edilmesi gereken bir husus ise, uzun süreli tedavi edilmeyen sinüsler hastalıklara yol açabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir