Senet Ne Kadar Geçerlidir? Şartları ve Gecikme Faizi 2022

Senet Ne Kadar Geçerlidir? Şartları ve Gecikme Faizi

Senet, bir nevi borç demektir ve insanlar için oldukça önem arz etmektedir. Genelde senet deyince herkesin aklına ilk olarak kredi kartı gelmektedir. Fakat kredi kartlarının dışında, bazı kurum ve kuruluşlardan herhangi bir şey aldığımızda adımıza düzenlenecek olan senetlerin altına imzamızı atarak senet imzalamış oluruz. Bilinmelidir ki senetin belli geçerlilik süresi ve belli bir kuralları vardır. Eğer birine karşı senet kullanmış ya da senet imzalamış ise, bunun geçerlilik süresini kesinlikle bilmeniz gerekmektedir.

Senet ne kadar geçerlidir?

Adınıza ait düzenlenen ya da imzalanan seneti, kanun kurallarına göre işlemezseniz eğer 3 yıllık geçerlilik süresi vardır. 3 Yıl içerisinde senette yazan diğer şartları ve borcu alma hakkınız vardır. Eğer 3 yıllık süreyi geçerse, senet geçerliliğini kaybetmiş olur.

Böyle bir durum karşısında “İcra Müdürlüklerine” başvuru yapılması daha sağlıklı olacaktır. Gerçi icra müdürlüğü de bu konuda kesin olarak net bir şey yapamaz. Çünkü kesilen ve düzenlenen senetlerin gene belli bir süresi olur. Bu süreyi iyi değerlendirebilmek adına 3 yıl içinde senetleri iyi bir biçimde takip etmeniz ve işlemeniz gerekmektedir.

Senet geçerlilik şartları nelerdir

Öncelikle senetlerin geçerli sayılabilmesi için belirli bir süre gerekiyor. Bu süreyi aştığınız zaman geçersiz olur. Gelelim bu geçerlilik şartlarına;

  • Belirli bir bedel olmalı: Adınıza senet düzenleniyor, senette zamanlara bağlı olarak ödenecek tutarın “tl” bazında yazması gerekir.
  • Senet isminin yer alması: Senet isminin geçmesi de önemli bir husustur.
  • Kayıtsız ve şartsız ödeme: Ödenecek rakamların direk elden ya da havale yoluyla ödemelerde “ Kayıtsız-Şartsız” olması ilkesi vardır. Kural olarak bu şarttır. Eksik para yatması ya da gecikme gibi durumlarda herhangi bir bahane aranmaz.
  • Lehdarın Adı ve Soyadı: Paranın ne şekilde ve kime ödeneceğini dair kesin bilgiler
  • Muhatabın adı ve soyadı: Borcu ödeyecek kişinin ünvanı ve adı gibi bilgilere kesinlikle yer verilmesi gerekir, özellikle de kambiyo senetleri için bu durum oldukça önemlidir.
    • Keşidecinin İmzası
    • Tanzim Tarihi

Senet Gecikme Faizi Nasıl Hesaplanır? 

Senetli borcunuzun gecikme faizini ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz. Bunu internet aracılığıyla rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Gecikme faiziniz borcunuz ve geciktirme sürenize bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. İnternet üzerinde buna dair bir sistem robotu kullanılmaktadır. Bu sistem sayesinde gecikme faizini kolayca kontrol edebilirsiniz.

Tarayıcınız ile bu robota ulaşarak bilgileri doldurmanız yeterli olacaktır. Bu sistem üzerinden yönlendirileceğiniz sayfada “faiz türünüz, ödemeniz gereken tutar, başlangıç tarihi ve bitiş tarihi” sorulmaktadır. En önemli nokta bu hususta faiz tipidir.  Kanuni faiz mi ödeyeceksiniz yoksa avans faizi mi muhakkak seçilmelidir.

Çünkü bunun için gerekli faiz tipinin tutarı farklılık göstermektedir. Tüm bu bilgileri doğru şekilde girdiğiniz sürece borcunuza işlenen faizi rahatlıkla görebileceksiniz. Bu bilgileri bilmediğiniz zaman hesaplamayı hiçbir şekilde gerçekleştiremezsiniz. Faiz hesaplarınızı yaptıktan hemen sonra kendi mail adresinize bu hesaplama işlemini gönderebilirsiniz. Böylece istediğiniz zaman bu faiz gecikme oranını başarılı bir şekilde kontrol edebilirsiniz.

Senet Cezaları Nedir?

Aslına bakılacak olursa ödenmeyen senedin olarak aktif bir cezası bulunmamaktadır. Yapılan senedi borçlu kişi ödemezse hakkında yapılacak işlem artık icra takibi olur. İcra takibinde borçlu kişi borcunu ödemezse haciz işlemi uygulanmaya başlanır. Borçlu kişinin üzerine olan mal ve mülkler haciz edilebilmektedir.

Yalnız bir durum karşısında borçlu ceza alır. O da icra sırasında borçlu kendi özgür iradesiyle taahhüt verir ve bunu yerine getirmezse, taahhüdü ihlal suçundan dolayı borçluya açılacak davada hakim dilerse ceza verebilir.

Senet Ödememe Durumunda Haciz Var mı?

Elbette ki icraya verilen senet ödenmediği hususta, borçlu adına haciz işlemleri başlatılabilmektedir. Yalnız haciz işlemlerinin başlamasından daha da önce, ödeme emri ile borçluya belli bir süre tanınırken, aynı anda borçlunun icra takibine itiraz hakkı da doğmaktadır. Yani kısacası alacaklı isterse borçlunun arsası, evi ve araba gibi malları haczedilebilir.

Senet Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Verilir Mi?

Öncelikle uygulanan yasal işlem haciz yoluyla el konulmasıdır. Fakat senet borcu bulunan kişiler icra takibini durdurup, yalan beyanda bulunarak borcunu kısa bir zamanda ödeyeceğini bildirirse ve belirttiği zaman zarfı içerisinde borcunu ödemezse şahıs hapis cezasına tabi tutulur. Bunun haricinde fiyatı ne kadar yüksek olursa olsun hiçbir senet borcu için herhangi bir bireye hapis cezası verilemez.

Ceza Evine Girer Miyim? 

Sadece icra takibine göre senet borcu tahsil edilebilmektedir. Borcu ortadan kaldıran şartlar arasında ise net olarak hapis cezası yer almaktadır. Bu hususta icra edilebilecek mal varlığının olup olmadığı noktası çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir