Selülitler İle Nasıl Savaşmalıyız?

Her yaz tekrarlanan gelenek yine bu yılda bozulmamış. Ünlülerin çeşitli plaj fotoğrafları yayınlandığında selülit bombası oluştu. Doğrusundan bahsetmek gerekirse eğer selüliti neden bu kadar ciddiye almaya başladıklarını anlamak da kolay değil aslında. Bunun belki de iki nedeni olabilir. İlk neden; selülit bir çeşit sağlık sorunu değil.

Bir hastalık sonucunda da meydana gelmemekte. İkincisi ise ağrısı, sızısı vs. yok. Yaşam kalitesini de etkilememekte. Fakat kadınlar selüliti ciddi bir çeşit problem sanıyorlar ve sadece takmamazlıklar yapamıyorlar.

Kozmetik Sorunları

Selülitten birçok kişi şikayetçi mi? Aslında değil. Selüliti bir çeşit dişlik fonksiyonu olarak da görebiliyorlar. Onlara göre yine selülit kıvrımlı olan bir çeşit özel estetik yapısı bulunan, yumuşak ve oldukça pürüzsüz bir çeşit cilt. Sakalsız ve bıyıksız yüz kadar da oldukça bayansal, kadınsal olan bir unsur. Yine onlara göre de bu problem bu kadınsı fonksiyonların fazlaca ön plana çıkıyor olmasıdır.

Yine bazıları moral olsun diye de yazmıyoruz ancak selülitli bayanların cinsel yönden çok daha fazla çekici ve olduysa başarılı olduklarını sanmaktalar. Farklı düşünenler de olabilir acınacak doğrusu bu.  Selüliti sadece kozmetik bir çeşit sorun olarak kabul ediyor. Modern güzellik olarak selülite asla yer yok maalesef.

Selülit vücudun değişik noktalarında fakat özellikle de basen, kalça ve bacaklarda meydana gelen, portkala kabuğuna andıran cilt değişimleridir. Portkala kabuğu görüntüsünün yine yoğunluk seviyesine göre de oldukça ağır bir sorun olarak meydana gelebiliyor.

Soya Çekimi Oldukça Etkili

Selülitin oluşumunda ise metabolik, genetik ve hormonal birçok faktör etki göstermekte. Beslenme yanlışlarının yine hareketsiz bir çeşit yaşam tarzının da etkileri bulunuyor. bBayan vücutlarının bir çeşit fonksiyonu olan yine su toplama, su tutma problemini suçlamakta olan bireyler de var. Dolaşım bozukluğu yükseldikçe bu bölgelerde çeşitli varisler meydana gelebilmekte.

Doğum kontrol haplarını kullanmakta olan bireylerde hipotroid, yani troit bezi tembelliği olan bireylerde, kabızlık sorunu ile boğuşan kişilerde selülit oluşabiliyor. Hatta selülitin riski artmakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir