Sarımsak Yağının Cilde Faydaları

Sarımsak Yağının Cilde Faydaları

Sarımsak yağının ve özellikle sarımsağın kendisinin cildimize mükemmel faydaları vardır. Özellikle de çok eski çağlarda dahi sarımsağın faydaları kullanılmaktadır. Sarımsak yağının elde edilmesine gelirsek sarımsakların oldukça yüksek ısılarda pişirilme işlemlerinden sonra soğutularak yağları elde edilmektedir.

Yine sarımsak yağını evde de elde edebiliyorken çeşitli aktarcılardan da temiz edebilirsiniz. Sarımsak yağı bölgesel olarak da kullanılabiliyorken harici olarak da kullanılabiliyor. Antibakteriyal özelliği bulunmaktadır ve anti viral ve anti mantar fonksiyonlarına da sahiptir. Sarımsak yağı sarımsak ile tamamen aynı türden besin değerlerine sahiptir.

İçerisinde karbonhidrat, yağ, B6 vitamini, C vitamini, protein, fosfor ve manganez bulunmaktadır ve genellikle de sarımsak yağı kozmetik ürünlerde sıkça kullanılmaktadır.

Sarımsak Yağının Etkileri

Sarımsak yağı aslında saçlarımız için mükemmel etkiye sahiptir. Saçlara uygulandığpı takdir de kepek oluşumunu neredeyse sıfıra indirmektedir. Dökülen saçların yerlerine de daha yenilerinin çıkmasını sağlamaktadır. Yine diş sağlığımızı da oldukça iyi bir şekilde korumaktadır.

Cildimizde akne oluşmasını ciddi anlamda önlemektedir ve cildimizi besleyerek cilde ışıltı vermektedir. Yine sarımsak yağı kulağımız için kullanıldığı takdir de kulağımızdaki enfeksiyonları engellemektedir.

Sarımsak Yağının Tüketilmesi

Yine sarımsak yağı tüketilebilir olduğu için de sağlığımıza citti anlamda etkileri olmaktadır. Enfeksiyonlar ile mücadele ederken kalp sağlığımıza da ciddi etkileri olur. Yine kolesterolü ciddi anlamda dengelemektedir. Çeşitli hastalıklara karşı bizi koruyorken bağışıklık sistemimimizi de iyileştirmekte ve güçlendirmektedir.

Bağırsak yağı bir anti enfeksiyon kaynağıdır ve vücudumuzda çeşitli bakterilerin, mantarların oluşmasını engeller. Yani sarımsak yağı bir nevi anti bakteriyal ve anti mantar özelliği bulunan ialçtır.

Sarımsak yine tansiyonu düşürmekte ve tansiyon üzerinde iyi bir iş çıkarmaktadır. Tıkanan kalp damarlarını açar ve tıkanıklığın verdiği yoğunluğu neredeyse azaltmaktadır. Yine kanda bulunan şeker oranını da ciddi anlamda düşürmektedir.

Bunlara ek olarak cildimizi de çeşitli enfeksiyonlardan korumaktadır. Cildinizde çıkan sivilcelere karşı birebir fayda sağlamaktadır. Yine cildimizdeki nasırları, siğilleri ortadan kaldırıyorken kasıklarda oluşan mantarları da yok eder. Kaşıntıya da çok iyi geldiği iç.in kaşıntınız oluştuğu zaman bölgesel olarak sarımsak yağını kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir