Sanal Makine Kullanmak İçin Nedenler

Bir çok teknolojide bulunduğu gibi yeni bilgisayarlarda bile sanallaştırma mevcuttur. Birçok avantajı bulunan bu sanal makine özelliğini pek çok farklı noktalarda ve kullanım amaçlarında kullanabilirsiniz. Sanal makine kendi sisteminizin içine entegre bir yazılımdır. İstediğiniz işletim sistemini yükleyerek, deneyim sağlayabilirsiniz. Şimdi gelelim bu sanal özelliği tercih etmemiz için,  bir kaç nedene.

YENİ İŞLETİM SİSTEMİ DENEYİMİ

Bilgisayar kullanmaya başladığınız günden beri sadece, windows arayüzünümü kullanıyorsunuz? Sanal makine kullanarak artık diğer işletim sistemlerini de kullanmanız mümkündür. Sanal makinenizde yaptığınız herhangi bir işlem sizin bilgisayarınızı asla etkilemeyecektir. Bu neden ile gönül rahatlığı ile kullanıcı deneyimi sunabilirsiniz.

ESKİ VE UYUMSUZ YAZILIMLARI ÇALIŞTIRMA

Eski yazılım olan, ancak sizin işinize yarayan yazılımlar yeni sisteminizde çalışmıyor mu? Bu tür yazılıma ihtiyaç duyduğunuz anda sanal makinenize yüklü olan sisteminizde çalıştararak uygun bir kullanım sağlayabilirsiniz. Böylece programı çalıştırmış ve kendi sisteminizi, değiştirmeye gerek kalmamış olur.

ŞÜPHELİ DOSYALARI TEST ETMEK

Sanal makinenizde güvenlik konusunda asla tereddüt etmemelisiniz. Bu programda şüpheli gördüğünüz dosyaları, test edebilir zararlarını görebilirsiniz.

YEDEKLEME GÖRÜNTÜSÜ OLUŞTURMAK

Sanal makineler, isteğe bağlı olmak üzere anında geri yüklenebilen bir sistemdir. Herhangi bir durumda aldığınız yedeği hızlı bir şekilde geri yükleyerek, zorsuz bir şekilde eski halini alabilir. Bu yedekleme görüntülerini, sistem geri yükleme gibi düşünebiliriz. Ayrıca en iyi tarafı ise, yedeklediğimiz görüntüleri taşınabilir sürücelere kopyalayıp yanımızda bulundurabiliriz.

SİSTEMİ BAŞKA BİR MAKİNEDE KULLANMAK

Kendi sanal makineniz kendi bilgisayarınıza bağlı kalmak üzerine yaratılmamıştır. İsterseniz VDI yedek dosyasını yukarıda belirttiğimiz gibi yanınızda taşıyabilir, ihtiyaç duyulduğu anda başka bir bilgisayarda yüklü olan sanal makineye entegre edip, hızlı bir şekilde kendi sisteminizi görebilirsiniz.

DİĞER PLATFORMLAR İÇİN YAZILIM GELİŞTİRME

Sanal makinenin bir diğer özelliği ise, diğer platformlar üzerinde yazılım deneyimleri yaşamaktır. Örneğin masaüstü bir bilgisayarda, android üzerine yazılım geliştiriyorsanız bu geliştirdiğiniz yazılımları, ek olarak sanal makinanızda test etme imkanınız bulunmaktadır. Bu durumda örnek Htc, Samsung vb. cihazların sanal sürümlerini kullanabilirsiniz.

Tercih edilen sanal bilgisayar yazılımı ise VİRTUALBOX’tır. En iyi performansı alabilmek için, en az 4 gb ram ve yeni nesil işlemciye sahip olmak gerekmektedir. Ayrıca sabit disk oranınız ise yüksek olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir