Sahte Telefonu Anlamanın 5 Yolu 2022

Teknolojinin gelişimi ile telefonlarda da çığır açacak düzeyde değişimler olmuş ve akıllı telefonlar daha çok kullanılmaya başlanmıştır. Akıllı telefonlar ortaya çıkınca sahtecilikler de daha da artmıştır ve bu durumlar şarj aletlerinden, telefonların kendilerine kadar sahtecilik yapılmaktadır. Ancak bunu o kadar iyi yapıyorlar ki sahte mi gerçek mi olduğu belli olmamaktadır. Sahte telefon ürünlerini anlamanın 5 yolu vardır.

Paketi dikkatli incelemek

Sahte telefon üreticileri sadece telefona dikkat ettiklerinden paketi önemsememektedirler. Bu nedenle de tasarımı ve paketin bazı yerlerinde sıkıntılar gözünüze çarpacaktır. Ancak orijinal telefon üreticileri telefon gibi paketine de oldukça önem verirler ve paketinde tasarımı ve paketlenme aşamasında oluşacak en küçük ayrıntıya kadar dikkat ederler.

Özellikle sahte telefon paketlerindeki yazılar belirli bir düzende olmaz ve okunaklı değillerdir. Birde paketlenme aşamasında defo kesinlikle olacaktır ya da bir yırtık ile sahte olduğu belirgin bir şekilde ortaya çıkacaktır.

Malzeme kalitesi ve kıvrımlar

Telefon paketinden çıkarıldıktan sonra dikkat etmeniz gereken kısım ise malzeme kalitesine bakmaktır. Bunu anlamakta oldukça kolaydır. Çünkü ünlü markalar telefon üretiminde malzemesine oldukça dikkat eder. Bunun nedeni de iyi bir hizmet sunmak içindir.

Üreticiler telefon ürettiklerinde pürüzlü bir kısım olmamasına dikkat etmektedir ve kıvrımlarında aynı şekilde olmasına özel göstermektedir. Bir diğeri de telefonun renklerinin canlı ve renk değişimini bölgeye göre değişmemesi gerekmektedir. Ancak sahte telefonlarda bu sıkıntılarla karşılaşmanız mümkün olacaktır.

Düzen ve yazı fontu

Telefondaki, şarj aletindeki ve usb kablosundaki logolar markaya aittir ve bu üretici için çok önemli bir detaydır. Bunun sebebi de markayı gösteren ve öne çıkaran özellik logosudur. Üreticinin istediği harf düzeni ve yapıya göre baskısı yapılmalı, bu durum bozulmamalıdır.

Eğer buna aykırı bir durum var ise bu ürün sahte olmaktadır. Yazı ve logosunun silinmemesi gerekmektedir. Sahte üreticiler buna da dikkat etmezler ve logolar değiştirilir ya da bir kaç kullanımda kolayca silinir bir hale gelir.

Şarj aletini incelemek

Şarj aletlerinden orijinal ile sahteyi ayırt etmek daha kolaydır çünkü daha çok fark edilecek duruma sahiptir. Şarj aletlerinin uç kısımları yani prize giren kısımlarının alt tarafında kesikli çentikler yer alır. Bu dikkatli bakılmadığında pek fark edilemese de incelendiğinde çentik kolayca belli olur. Dış kaplamaları ise orijinallerin önemsizdir.

Bu nedenle keskin yapıda değil daha oval şekilde oluşurlar. Ancak sahteler daha keskin yapıda yapılmaktadır. Birde şarj aleti üzerindeki bazı yazılar sahteler de fazladan bulunur ya da yanlış şekilde bulunur. Ağırlık olarak da sahte olanlar orijinale göre daha hafif olmaktadır.

Usb kablo

Telefon şarj aletleri için ve veri aktarımı için özel olarak üretilen usb başlıklar vardır. Usb kablolarda bu başlığında delikler bulunmaktadır. Sahte ve gerçek olduğu bu deliklerden bir tanesinin kıvrımlı kare biçiminde olması gerekmektedir. Eğer bu biçimdeyse orijinaldir.

Bu şekilde değil ise sahte bir ürün olmaktadır. Bir diğeri de telefona takılan kısım sahte ürünlerde daha fazla dışarı çıkmış biçimde yer alır ve kablo kalitesi oldukça düşüktür. Sahte üründe kablo açıları farklıdır, şarj cihazına ve telefona giriş yerleri gevşek ve yuvaya tam olarak oturmayacak biçimdedir. Bu durumlardan faydalanıp sahte olup olmadığı öğrenilebilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir