Sağlıklı Yaşam İçin İpuçları!

Sağlıklı yaşam hayatımız için önemli bir yere sahiptir. Hayatımızın geri kalanını en iyi şekilde geçirebilmek için ruhsal ve bedensel sağlığımızın düzgün olmasına ihtiyacımız vardır.

Peki sağlıklı yaşamak için neler yapılır, nelerden uzak durulmalıdır. Yani kısaca sağlıklı yaşam için ipuçları nelerdir bunlar üzerinde durmaya çalışacağız.

Hayatta mutlu olmayı herkes ister. Mutlu olmak için de kişinin ruhsal olarak öncelikle sağlıklı olması gerekmektedir. Kişi ruhsal olarak kendini iyi hissediyorsa pek çok şeyin düzelmesi konusunda aslında ilk adımı da atmış olacaktır. Peki ruhsal sağlığımızın en iyi derece olması için neler yapılabilir:

  • Sağlıklı bir yaşam için gerekli olan ruhsal dengemizin en iyi şekilde olması için öncelikle olumsuz düşüncelerden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışmalıyız. Devamlı olumlu düşünmeyi kendimize ilke edinmeliyiz. Böylece en zor durumlarda dahi sorunların kendiliğinden çözüldüğünü göreceğiz.
  • Ruhsal dengemizi bozacak kişi ya da kişilerden uzak durarak kendimize iyilik edebiliriz. Kişinin ruhsal durumu genelde kendisini üzen kişi ya da kişilerle birliktelik geçirdiği zaman bozulabilir. Bu kişiler bazen çok yakınlarımızdan birileri de olabilir.  
  • Bunun en iyi ilacı biraz uzaklaşmak olabilir. Bu mümkün değilse ve bu kişilerle sürekli bir arada bulunmak zorunda olacaksak iyimserlik yolunu seçip idare etme tekniğini kullanmamız gerekecektir.
  • Çok daha ciddi durumlarda öncelikle kendi ruhsal sağlığımız açısından kendi yönümüzü çizmemiz ve kendimizi mutlu etmemiz için kendimiz için bir şeyler yapmamız gerekebilir.
  • Sağlıklı yaşam için ruhsal denge çok önemli olduğu için öncelikle kendimizden başlamamız doğru olacaktır. Bunun için de nasıl ve ne şekilde mutlu oluyorsak o yolu seçebiliriz.
  • Kendinizi iyi hissettirecek kişi ya da ortamlarda devamlı bulunun.
  • Rahatlamanızı sağlayacak aktiviteler yapabilirsiniz.

Bedensel Sağlığımız İçin Yapabileceklerimiz

Sağlıklı yaşam için gerekli olan ruhsal dengeden sonra bedensel sağlık ta çok önemlidir. Bunun için de yapmamız gerekenler vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

İyi bir beden sağlığı için öncelikle sağlıksız yaşam döngüsünden kurtulmamız gerekir. Bunun için de öncelikle sağlıksız yiyeceklerden uzak durmamız gerekir. Üç beyaz denilen un, şeker ve tuzun fazlasından mümkün olduğunca kaçınmamız beden sağlımız konusunda atacağımız önemli adımlardan biridir.

Sağlıklı bir beden sağlığı için dengeli beslenmek gereklidir. Bunun için tek tip beslenme yerine vitamin ve minerallerle dolu ve her besinden alabileceğimiz çeşitlilikte beslenmemiz önemlidir. Çünkü vücudumuz için gerekli olan vitaminleri almadığımızda ya ada birini bile eksik aldığımızda o vitamin eksikliğine bağlı olarak sağlık sorunları çıkabilir. Bu da sağlıklı yaşam için gerekenler arasında ne kadar önemli olduğunu bize göstermektedir.

Sağlık için spora önem vermeli ve onu hayatımızın bir parçası haline getirmeliyiz. Günlük yürüyüşler ve çeşitli sportif faaliyetler bizi dinç tutacaktır.

Sağlık için olmazsa olmazı suyu asla ihmal etmemiz gerekir. Günlük en az 8 bardak civarı su içmeyi alışkanlık haline getirmeliyiz.

Sigara ve alkolden uzak durmaktan uzun uzun bahsetmek bile istemiyorum. Çünkü bu ikisinin ne kadar kötü sonuçlara yol açtığını herkes artık bilmektedir.

Özet Olarak;

Sağlıklı yaşam belirttiğimiz gibi hem ruhsal hem de bedensel olarak bu iki bölünmez parçanın birlikte yaşandığı zaman gerçekte sağlanabilmektedir. Bunlardan birinin eksikliği kişiyi olumsuz etkileyecek ve hayatında sorunlar oluşturacaktır. Bazı durumlarda çok ciddi sorunların yaşanmasına da neden olabilecektir. Bu sorunlar bazen yaşam hakkımızı elimizden alacak kadar da büyük derecede olabilir. Bu açıdan kişilerin bu hayatta sağlıklı bir yaşam dengesi sağlaması için hem ruhsal olarak hem de bedensel olarak üzerine düşen her şeyi yapması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir