Sadece Çok Zeki İnsanların Yapabileceği 5 Bulmaca!

Sadece Çok Zeki İnsanların Yapabileceği 5 Bulmaca!

Aslında zeki olmaktan mıdır, dikkatli olmaktan mıdır bilinmez ama, sizlere bahsedeceğimiz 5 bulmaca, çocuk bulmacaları arasından seçilmiştir. Fakat, pek çok yetişkinin daha detaylı düşünmesinden kaynaklı mıdır yine bilinmiyor ama, yapabilen kişi sayısı oldukça az. Eğer ki, zekanıza güveniyor ve dikkatinizi topladıysanız, 5 bulmaca hakkında bazı bilgiler şöyledir.

Eğlenceli olduğu kadar düşünmenizi de gerektiren bu bulmacalar, ilk etapta kolay gibi olsa da içine girdiğinizde çözümlenmesi zor olan bazıları şunlardır.

Y harfini bulabilir misiniz?

Elbette ki bu bulmaca tamamen dikkat işi. Zekaya ya da ekstra bir yeterliliğe gerek yok. Tamamen dikkat ve konsantre işi olurken, pek çok kişiyi çılgına çeviriyor.

Tabi ki direkt olarak gözlerinizi bu harflerin ortasına atmanız dahilinde bulmak bir hayli zor. İlk olarak bu yazıyı okumadan bulmaya çalışın. Sonrasında ise taktik isterseniz yazının devamında bulabilirsiniz. ‘’ düzenli olarak satır ve sütunları inceleyerek, daha hızlı bulacağınıza inanıyoruz’’.  15 saniyeniz var.

Bir çizgi koyarak işlemi tamamlayabilir misiniz?

Pek çok kişi bu işlemi bir türlü doğrulayamıyor. Sizden istenen, 15 saniye içerisinde, sadece bir çizik ekleme hakkı ile işlemi doğrulamanız. Yani, işaretlerden herhangi birisine sadece bir çizik ekleyerek, işlemi tamamlayabilir misiniz? Çıldırmak üzereyseniz cevabı buradan okuyabilirsiniz.

İlk rakamın sağında yer alan artı işaretinin sol köşesini bir çizik ile üçgen şekilde kapattığınızda, o işaret 4 olacaktır. Böylelikle 545+5+5 olarak işlem sonuç verecektir.

Topları kullanarak 30 elde edebilir misiniz?

Yukarıda verilen toplardan 3 tanesini kullanarak, 30 toplamını elde etmeniz istenmektedir. Bu işlem için toplamda 30 saniyeniz var. Yerlerine yerleştirin ve toplamayı yapın. Matematiksel olarak elbette ki çözümlenmesi mümkün değildir. Nedenine gelecek olursak, yukarıda yer alan tüm sayılar gördüğünüz gibi tek sayı.

Tek sayıların toplamı kesin olarak tek sayı elde etmek adına mümkün değildir. Ama dikkatinizden kaçan bir şey var elbette ki. Sorunun cevabı şu şekildedir. İlk olarak, 13 ve 11 numaralı topu yerleştirirseniz 24 elde edeceksiniz. 9 numaralı top ise ters çevrilirse, 6 olacağından dolayı 30 elde etmenizi sağlayacaktır.

Saati saat yönü tersine 90 derece döndürürseniz kaç olur?

Şu an saat; 03:35’ tir. Cevabı bulabilmek için 20 saniyeniz var.  Dikkat edin, saati; saat yönünün tersine 90 derece olacak şekilde çevirmeniz gerekmektedir. Sorunun cevabı; eğer ki özelliğe dikkat ederek yaptıysanız, saatin 12:20 olduğunu görebilirsiniz.

Elmaları parçalamadan paylaştırır mısınız?

Sizlere bu bilmece de sorulan soru, 3 elmayı, 2 baba ve 2 oğula, elmaları parçalamayacak şekilde nasıl paylaştırırsınız sorulmaktadır. Sorunun doğru cevabını bulmak için 10 saniyeniz var. Soru cevabı; 2 baba ve 2 oğul denildiğinde zaten 3 kişi ön plana çıkacaktır. Büyük baba, baba ve oğul. Her birine bir tane vermeniz yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir