Saçlar Neden Beyazlar? Nasıl Engellenir?

Saçlar Neden Beyazlar? Nasıl Engellenir?

Saçlarımız vücudumuzun çok daha güzel ve şık görünmesi açısından son derece önemli olan organlarımızdandır. Eğer oldukça şık saçlara sahip olmak istiyorsanız saçlarınıza sürekli olarak bakım yapmanız ve onları dikkatle takip etmeniz gereklidir. Saçlarınıza gerekli olan bakımları yaptıktan sonra sürekli olarak onlarla ilgilenmelisiniz.

Hele bir de yaşınız 25’i geçmiş ise mutlaka daha fazla üzerlerine düşmelisiniz. Saçlarınız ile ilgilenmediğiniz zamanlar saçlarda dökülmeleri kopmalar, kepeklenmeler ve aşırı yağlanma problemleri görülebilmektedir. 

Saç beyazlaması da bunlardan biridir bu yazımızda da saç beyazlamasından bahsedeceğiz ve saç beyazlamasının neden oluştuğunu, nasıl engellenebileceğini anlatacağız.

Saçlar Neden Beyazlar?

Ten rengimize rengini vermekte olan pigment bileşenler saç rengini de korumakta olan saça renk veren bir madde türüdür yine bu maddenin adı da melanin maddesidir. Yine melanin maddesine zıt olarak peroksit maddesi vardır ve bu madde de saçların korunmamasına sebep olmakta ve saçların beyazlamasına sebep olmaktadır.

Saçların beyazlaması yine aynı oranda saç köklerinin yıprandığı ve bunu onaramayacak güce sahip olduğuna işaret etmektedir. Yine melanin saç rengini koruyorken vücudun bir diğer üstüne düştüğü nokta da peroksitin oranıdır. Vücudumuz her gün peroksit üretiyor olsa da bu az oranlarda olduğundan dolayı saçları direkt olarak etkilememektedir.

Yine farklı sebeplerden dolayı da peroksit maddesi artarsa melanin de git gide azalmaktadır ve saçlar da beyazlamaktadır. Yine yaş ilerledikçe de bu hormonların salgılanmalarında azalmalar olmaktadır bu sebepten dolayı da saçlarımız beyazlamaktadır.

Saç Beyazlaması Nasıl Engellenir?

Saçların beyazlamalarını engellemek için saç bakım ürünlerini kullanabilirsiniz yine yukarıdaki etkenlerden biri veya bir kaçı yüzünden saçlarınız beyazlıyorsa eğer bu çözümlerin her biri geçici çözüm olacaktır ve saçlar etkisini kaybedecektir. Yine saçlarınızın erken yaşta beyazlamasını istemiyorsanız beslenmenize çok dikkat etmeniz ve ona göre bir diyet uygulamanız gerekmektedir.

Ancak bu sayede saçlarınızın beyazlamasının önüne geçebilir ve erken sürelerde saç beyazlamasını engelleyebilirsiniz. Yine daha farklı bitkisel doğal maskeler uygulayarak da saçlarınızdaki beyazlamayı durduramasanız dahi yavaşlatabilirsiniz.

Yine banyoya girmeden önce de saçlarınıza aşırı kimyasallar sürmemeye özen göstermelisiniz. Bazı bakım ürünleri artık banyo öncesi olarak piyasaya sürülmektedir ki bunlarda saçlarda beyazlamaya sebep olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir