Parke Temizliği ve Parke Bakımı Nasıl Yapılır?

Eğer ki yeni yaptırdığınız parkelerinizin ilk gün ki gibi temiz, şık ve düzgün gözükmesini ve öyle kalmasını istiyorsanız parkelerinizin üzerini ıslatmamaya oldukça özen gösterin.

Bunun sebebi ise sürekli olarak su ve ya her hangi bir sıvı madde dökülen ahşabın en kısa sürede kabarmasına ve ya eğrilmesine olanak sağlar. Bu sebeple yüzeyleri gerektiğinde zımparalamanız gerekebilir.

Parkeler tercih edilmek istenilirse yapıştırma ve ya balmumu yöntemine başvurulabilir.

Yapışkan yöntemi oldukça tercih edilebilir ve yararları olan bir tercihtir. Sebebi ise bu modern yapışkanlar suya dayanıklıdır ve ahşabın üzerinde orjinellik sağlayan ahşap damarlarının korunmasına yardımcı olur. Bununla birlikte kuru vileda ile ahşabın tozunu alacağınız için parkelerinizin ömrü oldukça uzamış olur. Bahsettiğimiz türdeki ahşap zeminleri gerekmedikçe ıslak vileda ile temizlememeye özen gösterin.

Bahsettiğimiz yapışkan yöntemini kullandıysanız eğer. Yapışkanlı ahşap zemin belli bir süre sonra aşınma yapabilir. Eğer ahşap zemininizin üzerinden yıllar geçtiyse ve eğer gerçek anlamda aşındılarsa aşınan ve kabaran ahşap sökülüp yerine yenisi takılabilir.

Balmumu yönteminde ise balmumu yöntemini uyguladıktan sonra üzerine yapışkan sürülmeden mutlaka kumlama yapılması gerekir.

Eğer balmumu cilası yöntemini yaptıysanız kesinlikle bu işlemin kuruması için epey bir süre beklemeniz gerekir.Bekledikten sonra cila makinesi ile balmumu cilası yöntemini uyguladığımız bölge iyice parlatılmalıdır.

Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra eğer uygulamayı gerçekleştirdiğiniz yer aşırı sert ve oldukça parlak bir hal aldıysa bu işlemi gerçekleştirdiğiniz ahşap zemininizin oldukça uzun yıllar dayanabileceğinin önemli bir göstergesidir.

Ahşap zeminlerinize nasıl bakım yapacağınızı yazdık şimdi sıra ise nasıl koruyacağınıza geldi. Ahşap zemine suyun verdiği zarardan bahsettik ama asıl ahşaba en çok zarar veren unsurlardan biride mobilyanızdır. Ahşap zeminlerinizi gereksiz ıslatmadığınız takdirde yapmanız gereken tek bir şey kalıyor o da zemininizi mobilyalardan korumak.

Peki bunu nasıl mı yapacaksınız? Yöntem oldukça basittir yapmanız gereken tek şey mobilyanızın ayak kısmına lastik yada plastik koruyucu takmaktır. Bunları her hangi bir yerden satın alabilirsiniz. Bunları yaptıktan sonra da ne olursa olsun yine de mobilyalarınızı hareket ettirirken dikkat etmeniz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir