Askeri Ordusu Olmayan 13 Ülke Liste Halinde!

Elbette ki Dünya üzerinde, çok güçlü ordulara sahip olan ülkeler bulunsa da bunların yanı sıra, hiçbir ordusu bulunmayan ülkelere rastlamak mümkündür. Bazı ülkelerde yaşanılan birtakım sorunlardan kaynaklı olarak, ordu kurulması yasaklanmış olsa da bazı ülkelerde güvenlik işlemlerinin hepsini polis teşkilatları üstlenmektedir.

Olası bir savaş halinde ise bazı ülkelerin, sınırında olan diğer büyük ülkelerin savaş desteği vereceği yönünde sözleri bulunmaktadır. Tabi ki olası bir durumda gerçekten savaş ve ordu desteği verirler mi bilinmez. İşte, ordusu olmayan 13 ülke aşağıda ki başlıklar dahilinde sizlere sunulmuştur.

Solomon Adaları

Binlerce adadan oluşan Solomon Adaları, 1893 yılında İngiltere’nin yönetimine girmiştir. Bu tarihten sonra herhangi bir askeri güce de ihtiyaç duymamıştır. Aslında II. Dünya savası sırasında bir güvenlik ordusu oluşturulmuş olsa da sonrasında işler değişti. 1998 ve 2006 yılları arasında kötü yönetimden kaynaklı olarak çatışmalar meydana geldi. Sonrasında ise tekrar barış sağlanarak, Polis Gücü güvenlik güçleri olarak belirlendi.

Kosta Rika

1948 yılının 1 Aralık gününde meydana gelen bir olay da 2 bin kişinin ölümü söz konusu oldu. Bu tarihte Kosta Rika’ nın 1 ordusu bulunuyordu. Fakat, bu olay sonrası, Kosta Rika’ da ordu yok edildi ve tekrar kurulmasının yasak olduğu ilan edildi. Karşılıklı yardım anlaşması dahilinde ABD’ de dahil, olası savaş durumunda Kosta Rika’ ya destek vereceği biliniyor.

Samoa

Samoa ise, olası bir savaş durumunda kullanabilecek bir orduya sahip değildir. Eğer ki, bir savaş durumu söz konusu olursa, maalesef dost ülkelere güvenmek zorunda kalacak gibi görünüyor. Askeri bir gücü bulunmayan Samoa, genel güvenlik şartlarını polis gücü ile sağlamaktadır. Eğer ki yardıma ihtiyaç duyarsa, sözleşme dahilinde Yeni Zelanda ‘Samoa’ ya yardım edecektir.

Palau

Herhangi bir ulusal ordusu bulunmamaktadır. Fakat, sivillerin güvenliğini sağlamak ve onları korumak için bir polis gücüne sahiptir. Yarı bağımsız bir devlet olurken, ABD’ ye bağlıdır. Herhangi bir saldırı ve savaş durumunda, ABD’ nin başkentinin koruması altında olacaktır.

Andorra

Yine askeri bir gücü bulunmayan ülkeler arasında, Fransa ve İspanya’ nın ortasında yer alan Andorra’ nın ise savaş sırasında, İspanya ve Fransa’ nın koruması altında olacağı biliniyor.

Greneada

1983 yılından günümüze kadar herhangi bir askeri güce sahip olmamıştır. Ülke güvenliği için, yerel güvenlik güçleri çalışma sürdürmektedir. Sözleşme dahilinde, askeri güç alabilmek üzere, şu ülkelerden talepte bulunabilir.

  • Saint kiss
  • Saint Lucia
  • Barbados
  • Dominica
  • Antigua
  • Grenedines
  • Saint Vincent

Marshall

Yine bu adaların güvenliğinden ise, ABD’ nin başkenti sorumludur. ABD ye bağlı olması dahilinde herhangi savaş ve saldırı durumunda, Amerika Birleşim Devletlerinin askeri alanda yardım etme zorunluğu bulunuyor.

Liechtenstein

Bazı sebeplerden ötürü, ordusunu tamamen dağıtma kararı almış olan ülkeler arasında Liechtenstein de yer alıyor. Askeri güçlere sunulacak bir bütçenin olmamasından kaynaklı olarak, ordu dağıtıldı. Genel güvenlikten ise polis güçleri sorumludur.

Nauru

Nauru yüz ölçümü bakımından oldukça küçük bir yere sahiptir. Herhangi bir askeri gücü ve ordusu şu ana kadar hiç bulunmamıştır. Başkenti bile olmayan bu ülke, genel güvenliğin sağlanması için polisler hizmet veriyor.

Vatikan

Yasalar gereği, bir ordu kurması mümkün değildir. İsviçreli muhafızlar tarafından güvenlik sağlanmaktadır. İtalya’ nın koruması altındadır.

Kiribati

Bu ülkede de yine sadece güvenlik adına polisler görev yapmaktadır. Savaş ve saldırı durumunda, Avusturalya ve Yeni Zelanda destek olacaktır.

Saint Lucia

Bu ada ülkesinde sadece güvenlik amaçlı olarak, 116 polis görev yapmaktadır.

Tuvalu

İngiltere’ den ayrılmadan önce ordusu bulunsa da 1978 tarihinden günümüze kadar herhangi bir ordusu olmamıştır. Polis teşkilatı ise ülke güvenliğinden sorumludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir