Omega 3 İçeren Besinler ve Faydaları 2022

Omega 3 İçeren Besinler ve Faydaları

Omega 3 vücut tarafından üretilmeyen yağ asitleri arasındadır. Vücuttaki pek çok fonksiyonun yerine getirilmesinde rolü olan asitlerdir. Bu asitler vücutta pek çok işlem için kullanılırlar. Bunların en önde gelenleri, kalp ve damar sağlığının sürekliliği, beyin hücrelerini kaplayan zarın yapımı ve kanın normal sürede pıhtılaşmasının sağlamasıdır.

Omega 3, besinler yolu ile alınabilen, vücudun düzenli şekilde ihtiyaç duyduğu bir asit. Besinlerin yanı sıra takviye ilaçlar yolu ile de alınması mümkündür. Eğer Omega 3 değeri yüksek olan besinler tüketmiyorsanız vücudunuz bu eksikliği kendisi üretemez. Vücudunuza uzun süre yeteri miktarda Omega 3 girmezse egzamalar başlar, saç kuruluğu görülür.

Aynı zamanda cilt kuruluğu ve kepek gibi sorunlar da kaçınılmazdır. Göz kuruluğu, alerjik rahatsızlıklar, dikkat eksikliği gibi belirtiler rastlanır. Fakat Omega 3 eksikliği bunlardan çok daha ciddi soruna yol açabiliyor; bu asidin eksiliği kalp ve damar hastalıklarını tetikleyebilmekte.

Omega 3’ün faydaları

Osteoporozu (kemik erimesi) önlemede oldukça etkilidir. Menopoz sonrası hormonlarda oluşan değişimler sonucu kemiklerdeki sağlamlığın azalmasına yol açan osteoporozu önler. Omega 3 vücudun kalsiyumu emerek kalsiyumu kullanma kapasitesini artıran bir asittir. Bu nedenle kemik gelişimi için önemli değerdedir.

Kolon, meme ve prostat kanserinden korunmak için Omega 3’ün vazgeçilmez yararı vardır. Toplumların beslenme biçimleriyle yakından ilişkili olan bu kanser türlerinin Omega 3 tüketimi az olan toplumlarda daha sık görüldüğü tespit edilmiştir. Kolon kanserinin ilk evrelerinde düzenli Omega 3 kullanımı, bu kanseri yavaşlatmaktadır. Ama gene de Omega 3 takviyesinin bir uzmana danıştıktan sonra alınmasında yarar vardır. Diğer faydaları;

 1. Yüksek kolesterolü düşürür. İyi kolesterolü de yükseltir.
 2. Yüksek tansiyonu düşürücü etkisi vardır.
 3. Kalp hastalıklarını önlediği ve bu hastalığı olanlara iyi geldiği bilinmektedir.
 4. Damar sertleşmesi riskini büyük ölçüde azaltır. Damar tıkanıklığına yol açan etkenleri geciktirir.
 5. Oluşan eklem iltihaplarının yol açtığı ağrıları azaltır. Düzenli olarak alınan Omega 3’ün romatizma ağrılarını ciddi oranda azalttığı ortaya konulmuştur.
 6. Fiziksel aktiviteler yolu ile tetiklenen astımın tedavisinde ciddi oranda yararlı olduğu araştırmalar sonucu ortaya konulmuştur.
 7. Şiddetli adet ağrılarını azalttığı ortaya bilimsel olarak konmuştur. Dikkat eksikliği üzerinde ciddi oranda olumlu etkisi yıllardır bilinen bir gerçektir.
 8. Haftada 2 – 3 defa balık yemenin sarı nokta hastalığının önlenmesinde ciddi etkileri vardır.
 9. Kanserin yol açtığı kilo kaybını önleyici etkisi vardır.
 10. Koroner by-pass operasyonundan sonra damarların iyileşme süresini kısaltır.
 11. Balık yağı biçiminde cilt üzerine sürüldüğünde sedef rahatsızlığının belirtilerini azalttığı bilinmektedir.
 12. Emziren anneler ve küçük çocuklar için son derece faydalıdır ve mutlaka alınmalıdır.

Yapılan bazı araştırmalar, Omega 3’ün Alzheimer hastalığının beyin üzerindeki olumsuz etkilerini yavaşlattığı görülmüştür. Ama elbette bu yönde daha çok araştırmaya ihtiyaç olduğu da kesindir.

Omega 3 içeren besinler

Baklagiller, sebzeler, et, süt, yumurta gibi gıdalarda az miktarda bulunur. Bazı bitki tohumları, beyin ve sakatatlarda ve balıklarda (özellikle de soğuk su balıklarında) bol miktarda bulunur.

 1. Ceviz: 100 gramında en çok Omega 3 bulunan kuruyemiştir. %9 gibi önemli oranda Omega 3 barındırır.
 2. Keten Yağı: 100 gramında 50 gram gibi son derece yüksek bir orana sahiptir.
 3. Hamsi: 1,5 – 2 gram Omega 3 bulunur. Diğer balık çeşitlerine göre ucuz ve elde edilebilir olması önemli bir avantajıdır.
 4. Alabalık: 1 gram civarında Omega 3 almanız mümkündür.
 5. Somon: 100 gramında 2,5 gram kadar bulunur. Yüksek protein bakımından da tercih edilir.
 6. Uskumru: 2 gram kadar bulunur ayrıca B12 ve D vitamini açısından da oldukça zengindir.
 7. Beyin: Dana ve kuzu beyninde 1 ile 1,5 gram arasında Omega 3 vardır.

Tüm bunları yiyerek Omega 3 alınabileceği gibi, balık yağı içmek şeklinde alınabilir. Bunların dışında Omega 3 içerikli takviye haplar sayesinde de alınması mümkündür. Özellikle küçük çocukların ve gebe annelerin Omega 3 açısından eksik olmamaları çok önemlidir. Haftada 2 – 3 defa balık yeme alışkanlığı edinilmelidir. Bunun dışında içinde Omega 3 bulunan diğer gıda ürünlerinin de düzenli olarak alınmasına dikkat edilmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir