OBS’den Donmadan Yayın Nasıl Yapılır?

Eğer sizde yayın yapıyorsanız bilirsiniz ki internet kotanızın bittiği zamanlarda yayınlarda donma sorunu yaşamışsınızdır ve aklınıza ilk bu soru gelir ”Donmadan OBS’den Yayın Nasıl Yapılır?” eğer bu sorunun cevabını hala almadıysanız bu makale tamda size göre.

Çoğu kişi çevresindekilerden esinlenerek Youtube’da veya Twitch’te yayın açmak ister fakat internet kalitesi elvermeyebilir. Bizde bu makalede bu sorunu en düşüğe indirip güzel bir yayın açmanız için elimizden geleni yapacağız. Şimdi ilk olarak OBS’den Ayarlara giriyoruz.

1- Yayın Sekmesi

Ayarlar seçeneğinden Yayın kutucuğuna tıklayıp

Yayın türünü:Yayın Sevisleri

Servis: Twitch veya YouTube nerede yayın yapmak istiyorsanız onu seçin

Sunucu: EU:Frankfurt, DE yapıp yayın Anahtarımızı giriyoruz ve bu sekmede işlemler bu kadar şimdi sebepleri ile anlatalım sunucuyu EU:Frankfurt, DE  seçmemizin nedeni Frankfurt’un yayın sunucusunun daha akışkan olmasıdır ve böylece yayınlarımızın donma riskini en aza indirir. Aşağıdaki görselden ayarları inceleyebilirsiniz

2- Çıkış Sekmesi

Peki OBS yayını kasmadan nasıl yapılır? Çıkış sekmesinde de ayarlarımızı yukarıdaki görseldeki gibi dolduruyoruz. Çıkışı Yeniden Boyutlandır seçeneği tamamen size kalmış birşeydir fotoğraftaki ayarlar 720p olarak ayarlanmış ayar türüdür siz dilerseniz onu 360p,480p,720p,1080p olarak değerlendirebilirsiniz bu sizin internet hızınıza bağlıdır.

Oran  kontrolü seçeneğinden CBR’ı seçip Bit hızını 650 olarak ayarlıyoruz. Bit hızı da tıpkı çıkış gibi bilgisayarınızın ve internetinizin iyiliğinden ölçülen bir ayardır eğer internetinize güveniyorsanız bu ayarları 1250 olarak kullanabilirsiniz.

CPU Kullanım Ön ayarı kısmına gelecek olursak tekrardan bilgisayarın hızına bağlı olarak değişkenlik gösteren bir seçenektir eğer bu seçenekten ultrafast’i seçerseniz CPU tamamen OBS’ye odaklanır ve böylece yayınlarınız daha akışkan ve daha hızlı olur.

3- Gelişmiş Sekmesi

Gelişmiş seçeneğinde en önemli kısımlardan biri olan İşlem Önceliği’ni kullanacağız bu seçenekler tekrardan sizin bilgisayarınıza bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Eğer İşlem önceliğini Yüksek olarak seçerseniz işlemci tamamen OBS’ye yüklenir buda demek oluyor ki işlemciniz gücünün yüksek bir miktarını OBS’ye vermiş oluyor bu ayar oyunlarınızda kasma ihtimali yaratabilir bu sorunu kaldırmak için Normalin Üstünde seçeneğini seçerseniz size güzel bir yayın yapma deneyimi sağlar.

Umarım bu verdiğim bilgiler sayesinde kaliteli ve donmadan güzel bir yayın deneyimi sağlarsınız başka bir makalede görüşmek üzere Hoşça kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir