Normal Doğum ve Doğum Süreci Hakkında

Kimse doğumun ne zaman başlayacağını öncesinde bilemez. Doktorunuz tarafından söylenen doğum tarihi sadece bir referanstır. Doğumun bu tarihten üç hafta kadar önce veya iki hafta sonra başlaması normaldir. Aşağıdaki belirtiler doğumun muhtemelen çok da uzak olmadığını gösterir:

Karnın aşağı inmesi: Bu durum, bebeğinizin başı doğuma hazırlık için doğum kanalına doğru iner. Karnınız aşağı doğru görünebilir ve bebeğiniz artık ciğerlerinize baskı uygulamadığı için nefes almanız daha kolay hâle gelebilir. Aynı zamanda daha sık idrara çıkma ihtiyacı hissedebilirsiniz çünkü bebeğiniz bu pozisyonda mesanenize baskı uygular. Bu durum, doğumdan birkaç hafta önce ile birkaç saat öncesine kadar gelişebilir.

Nişan: Kırmızı veya kahverengiyi andıran akıntı doğuma işaret en önemli belirtilerden biridir. Halk arasında “nişan” olarak bilinen bu durumda rahim ağzını enfeksiyonlardan koruyan mukus tıkacı düşer. Nişan, doğumdan birkaç gün veya birkaç saat önce düşebilir.

İshal: Dışkının vücuttan atılması doğumun her an başlayabileceğine işaret edebilir.

Vajinal akıntı: Bebeğinizi çevreleyen ve onu koruyan amniyotik kesesinin zarına ait parçaların çıkması veya akması vajinal akıntı şeklinde meydana gelebilir. Bu durum doğumdan birkaç saat önce veya doğum esnasında görülebilir. Birçok kadın bu durumdan sonraki 24 saat içinde doğuma girer. Bu süre zarfında doğum doğal yollarla başlamadıysa, doktorunuz enfeksiyonları ve doğumda yaşanabilecek komplikasyonları önlemek adına doğumu başlatabilir.

Kasılmalar: Periyodik, düzensiz kasılmalar olağandışı olmasa bile doğum yaklaştıkça 10 dakikadan az bir sürede aralıklı olarak meydana gelen kasılmalar genelde doğumun başladığına işaret eder.

Doğumun Evreleri

Doğum genelde üç ana aşamada gerçekleşir.

1. Aşama: Doğumun birinci evresi latent, aktif ve geçiş olmak üzere üç evreden oluşur.

Birinci, yani latent kısmı en uzun ve en az yoğun evredir. Bu dönemde kasılmalar daha sık hâle gelerek serviks açılır, böylece bebek doğum kanalından geçer. Bu evre çok ağrılı değildir ve bu süreçte serviks açılıp incelir. Kasılmalarınız düzenliyse, bu evrede muhtemelen hastaneye yönlendirilirsiniz.

Aktif evrede, serviks daha hızlı bir şekilde açılmaya başlar. Her kasılmada yoğun bir ağrı veya bel ya da karın ağrısı hissedebilirsiniz. Aynı zamanda ıkınma ya da bastırma isteğiniz olabilir ancak doktorunuz serviksiniz tamamen açılana kadar beklemeniz gerektiğini söyleyecektir.

Geçiş evresinde ise serviks tamamen 10 santimetre olarak açılır. Kasılmalar oldukça güçlü, ağrılı ve sık bir şekilde, her üç dört dakikada bir meydana gelip, altmış ila doksan saniye kadar sürer.

2. Aşama: İkinci aşama serviks tamamen açıldığında başlar. Bu noktada, doktorunuz artık ıkınmanızı isteyecektir. Yaşadığınız kasılmalar ve ıkınmalarınız, bebeğinizi doğum kanalına doğru yönlendirecektir. Bebeğinizin başındaki yumuşak noktalar (bıngıldak olarak da bilinir) bebeğin dar kanalda yer almasına yardımcı olur.

Bebeğinizin başı çıkar çıkmaz doktorunuz bebeğinizin burun ve ağız etrafındaki amniyotik sıvısı, kan ve mukusları temizleyecektir. Aynı anda, bebeğinizin omuzları ve vücudunun da çıkması için ıkınmaya devam edeceksiniz.

Bebeğiniz doğunca doktorunuz bebeğinizin göbek kordonunu kenetleyip kesecektir.

3. Aşama: Bebeğiniz doğduktan sonra doğumun son aşamasına geçmiş olursunuz. Bu aşamada rahim içinde bebeğinizi besleyen plasentayı vücuttan atarsınız.

Her kadın ve her doğum süreci farklıdır. Her bir doğum evresinde geçen süre değişkenlik gösterir. Bu sizin ilk hamileliğinizse doğum genelde 12 ila 14 saat kadar sürer. Sonraki doğumlarda bu süreç genelde daha kısa olur.

Ağrı ile Mücadele

Doğum süreci her kadında nasıl farklılık gösteriyorsa, ağrı da aynı şekilde değişkenlik gösterir.

Bebeğinizin boyutu ve pozisyonu ile birlikte kasılmalarınızın yoğunluğu ağrınızı etkiler. Bazı kadınlar ağrılarını nefes alma veya diğer rahatlama teknikleriyle kontrol altına alabilse de, diğerlerinin farklı yöntemler denemesi gerekebilir.

Daha yaygın bir şekilde kullanılan ağrı rahatlatıcı yöntemlerden bazıları şöyledir:

İlaç: Doğum ağrısını kontrol altına alabilmeye yardımcı olmak için bazı ilaçlar kullanılabilir. İlaçların çoğu genelde anne ve bebek için güvenilir olsa da, yine de yan etkileri söz konusu olabilir. Ağrı kesici ilaçlar analjezikler ve anestetikler olmak üzere ikiye ayrılır. 

Analjezikler his veya kas hareket kaybı yaşatmadan ağrıyı rahatlatan ilaçlardır. Doğum esnasında sistematik olarak kas veya damar ya da bölgesel olarak enjektör yardımıyla vücuda verilir Epidural genelde en çok tercih edilendir. Her ikisinin de bebeğinizin kalp atışlarını azaltabilen yüksek tansiyon ve baş ağrısı gibi olası riskleri vardır.

Anestetikler ise ağrı dahil olmak üzere tüm hisleri bloke eder. Aynı zamanda kas hareketlerini de bloke ederler. Genel anestezi bilincinizin kaybolmasına neden olur. Sezaryen doğum gerçekleşecekse genel, spinal veya epidural anestezi uygulanabilir. Uygun anestezi türü sağlığınıza, bebeğinizin sağlığına ve medikal şartlara göre değişkenlik gösterecektir.

İlaçsız alternatifler: Ağrıyı hafifleten ilaçsız alternatifler arasında akupunktur, hipnoz, rahatlama teknikleri ve doğum esnasında sık pozisyon değiştirme yer alır. İlaçsız ağrı kesici tercih ediyor olsanız bile doğumun herhangi bir noktasında ağrı kesici almak isteyebilirsiniz.

Doğumdan Sonra Sizi Neler Bekliyor?

Fiziksel olarak aşağıdaki durumlarla karşılaşabilirsiniz;

Epizyotomi veya laserasyon bölgesinde ağrı: Doğumun kolaylaştırılması ve yırtılmanın önlenmesi amacıyla doğum esnasında vajina ile anüs arasına yapılan kesiye epizyotomi denir. Böyle bir durum söz konusuysa ya da doğum esnasında bu bölgede yırtılma meydana geldiyse dikişler yürümeyi ve oturmayı zorlaştırabilir. İyileşme sürecinde hapşırmak veya öksürmek de ağrılı olabilir.

Göğüs hassasiyeti: Sütünüz geldikçe göğüsleriniz günlerce şiş, sert veya ağrılı olabilir. Göğüs uçlarında da hassasiyet oluşur.

Hemoroit: Hemoroit (anal bölgedeki şişmiş varisli damarlar) doğum sonrasında yaygın görülen bir şikayettir.

Kabızlık: Doğumdan sonra bağırsak hareketlerinde zorluk yaşanması olasıdır. Hemoroit, epizyotomi ve ağrılı kaslar bağırsak hareketlerinde ağrıya sebep olabilir.

Ani sıcak veya soğuk basması: Vücudunuzun hormon ve kan dolaşımı değişikliklerine alışması aniden sıcak basıp bir dakika sonrasında üşümenize neden olabilir.

İdrar kaçırma: Özellikle uzun süreli doğumlarda doğum esnasında gerinen kaslar güldüğünüzde, öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda idrar kaçırmanıza neden olabilir. Benzer problem bağırsak hareketlerini kontrol etmenizi de zorlaştırabilir.

Doğum sonrası kasılmalar: Doğum sonrasında rahminiz doğum öncesi boyutuna döneceği için birkaç gün kadar daha kasılmalar yaşamanız olasıdır. Bu kasılmaları özellikle bebeğinizi emzirirken daha fazla hissedebilirsiniz.

Vajinal akıntı (lokiya): Doğumun hemen sonrasında normal regl döneminizde yaşadığınızdan çok daha yoğun bir şekilde kanamalı akıntınız olacaktır. Zamanla bu akıntı beyaz veya sarımstrak rengini alıp iki ay içinde tamamen yok olacaktır. Doğumdan birkaç gün veya hafta içerisinde kendinizi duygusal olarak alıngan, gergin, üzgün, mutsuz hissedebilir ya da kendinizi ağlarken bulabilirsiniz.

Bu semptomlar annelerin neredeyse yüzde 80’ini etkiler. Sürecin normal olduğunu hatırlamak faydalı olacaktır ancak bu sıkıntılarınız zamanla geçmediyse konuyla ilgili doktorunuza danışabilir, kendisinden destek alabilirsiniz.

Doğum sonrası depresyonu annelerin yaklaşık yüzde 10 ila yüzde 25’ini etkilemekle birlikte böyle bir durumda profesyonel destek alınması önemlidir. Aynı zamanda postpartum depresyonu olarak bilinen bu durum sadece anneyi değil, dolaylı yollardan bebeği de olumsuz yönde etkiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir