Nehir, Göl ve Irmak Gibi Yerlerde Yaşayan İnanılmaz 7 Canavar!

Nehir, Göl ve Irmak Gibi Yerlerde Yaşayan İnanılmaz 7 Canavar!

Dünya’ da pek çok nehirde yaşadığı görülmüş birbirinden farklı canlılar, o bölgenin halkı ya da araştırmacılar tarafından görüntülenmiş ve internete fotoğrafları sızmış. Sizlerde nehirde yaşayan en inanılmaz 7 canlıyı öğrenmek istiyorsanız, aşağıdaki fotoğraflara göz atabilirsiniz.

Testere balığı

95 milyon yıllık bir örneğe sahiptir. Hiç değişmeden günümüze kadar gelmesi yine fosillerden de araştırılanlara göre ön plana çıkıyor. Uzun testere şekline benzeyen burnu ve belirgin kafa yapısı ile direkt olarak teşhis ediliyor.

Fosillerden de görüldüğü gibi bu balık türü, yıllardır bilinenler arasında. Nehir ve nehir kıyılarında yaşadığı bilinmektedir. 7 metre uzunluğu vardır ve pek çok kez köpek balıkları ile karıştırılmıştır. Uzun ve yassı görünümü ile köpek balıklarından ayrılan kısmı ise testereye benzeyen burnudur.

Yeşil anakonda

Oldukça büyük, tehlikeli ve ağır bir yılan türüdür. Yaklaşık olarak 220 kg’ a kadar ulaşabilmektedir. Dünyanın en büyük yılanı olarak tanımlanması ile gücünün yettiği her canlıyı boğar ve yutarak yiyebilir. Uzunlukları ise yaklaşık olarak 8,8 metreye kadar ulaşabilmektedir.

Yine bu yılanlar su boğası olarak da bilinirken, Güney Amerika’ da görülmektedir. Amazon nehri ve yağmur ormanlarında sıklıkla karşılaşılır. Her ne kadar karnı tok olduğunda zararsız görülse de yine de kesin olarak dikkat etmekte fayda var.

Dev nehir vatozu

Nehirlerde yaşayan vatoz türlerinden birisidir. Dev iğneleri ile bilinirken, karşısındaki canlıya düşman imajı yansıtarak kendisini korur. Her ne kadar Kamboçya sınırlarında görülüyor olsa da yine de Asya bölgesinde bazı tatlı sularda da görüldüğü bilinmektedir.

Uzunlukları 5 metreye kadar ve ağırlığı 500 kg’ ye kadar ulaşabilir. Yine diğer vatozlar gibi, kuyruklarında çengelli bir uç bulunur. Zehrinde toksin madde bulunurken, kemiği eritebilecek bir güce sahiptir.

Siyah piranha

Zaten en tehlikeli balık türlerinden birisi de piranha olarak biliniyor. Bunlar içerisinde yer alan siyah piranha Güney Amerika’ nın tümünde görülmektedir.  Değişik renklerde ve büyüklüklerde de görebilmek elbette ki mümkündür.

Uzunlukları ise yaklaşık olarak 45 cm’ ye kadar ulaşır. Aşırı bir saldırganlık duygusu bulunurken, oldukça güçlü ve tehlikelidir. Boyları göz önünde bulundurulsa da timsahlara oranla 3 kat daha güçlü çene yapısına sahiptir.  Av yakalama teknikleri, köpek balıklarına benzemektedir.

Boğa köpek balığı

Genel olarak kıyılarda ve nehir ağızlarında bulunur. Amazon nehirlerinde de görüldüğü bilinirken, bazı sığ sularda da kendini göstermektedir. Bu balığın, boğa köpek balığı olarak adlandırılması, öfke nöbeti geçirmesi durumunda oldukça saldırgan ve tehlikeli olduğundan kaynaklıdır.

Boyları 4 metreye ulaşırken, ağırlıkları ise 300 kg’ ye kadardır. Isırma güçleri hesaplanmış olup, 6000 Newton olduğu ispatlanmıştır. Böylelikle kimsenin boğa köpek balığı ile boy ölçüşmesi mümkün değildir. İnsanlara en çok saldırı yapmış olan türler arasında yerini almıştır.

Tuzlu su timsahı

200 milyon yıldır dünya da var olması ile birlikte, günümüze kadar yapılarında çok büyük değişmeler görülmemiştir. Hem tatlı hem de tuzlu suda yaşadıkları bilinmektedir.

Erkek tuzlu su timsahı 7 metre ve dişi tuzlu su timsahı 4 metreye kadar ulaşan boyları ile mükemmel bir yere sahiptir. Et obur ve pek çok farklı canlı ile beslendiği bilinirken, bazı zamanlarda insan avladıkları da görülebilir.

Kaplan balığı                

Vahşi balıkların arasında yer alıyor. Güney Afrika’ da Kongo Nehri’n de bulunmaktadır. Boyları 2 metreden daha fazla olmaktadır. Her ne kadar küçükken dişleri ince ve sivri olsa da büyüdükçe kalın ve sağlam olduğu görülmektedir. Sağladığı salgı ile birlikte zehir ile kanın pıhtılaşmasını sağlayarak, kan kaybından ölümlere yol açar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir