Neden Firefox Tarayıcısını Kullanmalıyız?

Web tarayıcısı seçimi yine anti virüs programlarının seçimleri kadar zor bir işlev almıştır günümüzde artık. Hem mobil hem de masaüstü cihazlar ile son derece uyumlu bir şekilde gerek hız gerek güvenirlik gerek kullanılabirlik ve gizlilik açısından gelişmiş oldukça fazla tarayıcı bulunuyor.

Yüzlerce ismin arasından yine tabi ki öne çıkanların oranları parmaklar ile sayılacak kadar. Bu noktada yine popüler olan isimleri de sıralayacak olursak Türk kullanıcılar olarak pek sevmiyor olsa dahi bir türlü alışamasak da IE ve yine Edge’den sonra Chrome, Opera, Firefox tarayıcıları gelmektedir.

Bunlar yine en sık bilinmekte olan kullanıcı sayısı da milyonlara kadar ulaşmış olan tarayıcılardan olmaktadır. Yine bizim yazımızda bahsedeceğimiz tarayıcı da Firefox tarayıcısıdır.

Özelleştirmeleri:

Firefox tarayıcısının oldukça özelliştirilebilir bir çeşit yapıya sahip olduğunu belirtmemizde bir sakınca yok. Yeniden tasarlanmak üzere yapılmış bir tarayıcı gibi. Son kullanıcı yani bizler açısından oldukça güzel bir şekilde kişiselleştirilebilme fonksiyonları takdim etmektedir.

Tarayıcıya özel olarak geliştirilen 14 farklı kategori içerisinde yüzlerce kelenti bulunmaktadır ki bu eklentileri de kullanarak tarayıcının görünümünü değiştirip, indirme hızını yükseltmeniz ve yer imlerini de keyfinize göre istediğiniz gibi özelleştirebilmeniz, sık kullanmakta olduğunuz ağ hesaplarınızı da entegre edebiliyor olmanız, güvenliğinizi yükseltmeniz, tarayıcıyı çok daha fonksiyonel bir hal aldırabilmeniz de oldukça mümkün olmaktadır. Yine özelleştirmelerin de kolay bir şekilde yapılabiliyor olması da son derece önem arz eden unsurlar arasında.

Gizlilik Seviyesi

Mozilla tarayıcısında yine kullanıcıların da gizlilikleri oldukça önemli. Farklı tarayıcılardan ziyade yer imleri ve farklı verileri analiz ederek saklamamaktadır. Kullanıcılara verilerini gizli sunuculara da yükleyebilme imkanı tanımaktadır. Bunlara ek olarak 3.000’e yakın reklamı engellemeden de gizli gezinme gizliliği korumakta olan eklentileri var.

Mozilla firefox yine bizlerin güvenliği, gizliliği tehlikeye atacak olan açıkları kapatabilmek açısından çaba sarf etmektedir ve bunun için de açık tespiti yapan hacker’ları ödüllendirmektedir ve bu güne kadar da 1.6 milyon dolardan çok daha fazla ödeme yapmıştır.

Kaynak Tüketim Oranları

Firefox tarayıcısının kaynak tüketimi unsurunda da başarılı olduğunu kesinlikle belirtmeliyiz. Özellikle de birden çok sekmeler açık olduğu zaman belleğin coşuyor olması unsurunda da Firefox içerisinde yok. Chrome gibi tarayıcılar da böyle bir sorun var bildiğiniz üzere. Rakiplerine göre de oldukça az bellek kullanmakta olan bu tarayıcının ayarlarından da yine bellek kullanımını kolayca ayarlayabilmek mümkün olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir