Nasıl Yapıldığına Hayret Edeceğiniz 10 Şey!

Nasıl Yapıldığına Hayret Edeceğiniz 10 Şey!

Aslında günlük hayatımızda, yiyecekten elektroniğe gibi pek çok alanda birbirinden farklı ürün tüketimi sağlıyoruz değil mi? Peki, bunlar nasıl yapılıyor ve gerçekten de düşündüğümüz kadar basit mi üretimleri? Bu konuda kişilerde merak uyanırken, nasıl yapıldığına hayret edeceğiniz 10 farklı ürün ve başlık altında sizlere bunlardan bahsedeceğiz.

Gözlük camı

Gözlük camları, potasyum, kuvars, karbonat ve soda gibi ham maddeler dahilinde üretilmektedir. 1500 santigrat gibi derecelere ulaştırılarak üretilmektedir. Hem cam hem plastik gözlük camları, farklı üretim aşamaları dahilinde oluşturulmaktadır.

Makarna

İrmik ve su, bir teknede yoğurularak, ilk olarak hamur hale getirilmektedir. Elbette ki zenginleştirilmesi gereken ve katkı kullanılması gereken makarnalarda, ek olarak; yumurta ve sebze tozu, vitamin gibi maddeler de katkı olarak kullanılmaktadır. Hamurlar hazır olduktan sonra ise, kalıplarda şekil verilir ve sonrasında kurutulmak için kurutuculara gönderilmektedir. Kurutma süresi 5 ile 16 saat arasında değişir. Soğutulur ve paketlenir.

Sakız

Bilinenlere göre, Kızılderililer zamanında bile kullanım gerçekleştirilmiştir. Tabi ki o zamanlar ağaç reçineleri kullanılıyordu. Şimdi daha farklı olurken; Zabota ağaçlarından alınan madde, işlenerek lateks haline getirilmektedir. Lateks ise sakızın hammaddesini oluşturuyor. Elde edilmekte olan lateks ile birlikte, şeker ve aromalar ile kaplanarak, hamurun makineye alınarak, ince silindir haline çıkartarak, istenilen şekil verilir ve paketlenir.

Mum

Mum üretimi için genel olarak, parafin kullanılmaktadır. Buna ek olarak ise sterin kullanılarak üretildiği bilinmektedir. Elbette ki bazı üreticiler, bal mumu kullansalar da sıklıkla parafin tercih edilmektedir. Yanıcı etki ile buluşturmak adına, içerisine fitil yerleştirilerek hazırlanmaktadır. Yine koku için esans ve renklendirme üzere boya maddeleri kullanılarak, şekillendirilir.

Silgi

Bu ürün için hammadde olarak kauçuk üretilmektedir. Kauçuk ağacı, sıcak ülkelerde yetiştirilmektedir. Yapay kauçuk alınarak, yüksek sıcaklarda pişirilmesi gerekmektedir. Sonrasında soğutularak, parçalama işlemi başlar ve silgi köşeleri oluşturulur. Genel olarak böyle bir makine 200-300 kg gibi bir silgi işlenmesi mümkün oluyor.

Şeker

Her ne kadar aşırı kullanımı zararlı olsa da günlük hayatımızın vazgeçilmesi arasında. Meyve ve hazır yiyeceklerde genel olarak yaygın olarak bulunuyor. Şeker pancarı ve şeker kamışlarından üretilmektedir. Sıcak bölgelerde yer alan kamışlar oldukça uzundur. Bu kamışların sapları sıkılarak, şeker öz suyu elde edilir ve kireç sütü ile karıştırılır. Kaynatılarak kristal hale getiriline kadar bu işlem yapılır. Kaynama işlemi bittikten sonra ise şeker hammaddesi elde edilir ve tesislere gönderilir. Sonrasında kimyasal işlemlere tabi tutularak beyaz şeker haline getirilir.

Çikolata

Kavrulmuş olan kakao parçaları şeker ile karıştırıldıktan sonra, ağır silindirler kullanılarak, hamur hale getirilir. Sonrasında ince tabaka haline getirildikten sonra, kakao yağı kullanılır ve yumuşatılır. Makine içerisinde alınarak bu madde, işlenerek, daha yumuşak ve pütürsüz hale gelir. Sıvılaşan çikolata ise kalıba dökülür. İstenildiği şekilde çıkartılır.

Lokum

Şekerin çözümlenmesine kadar kaynatılır. Sitrik asit ise beraberinde su da çözündürülerek, nişasta kullanılarak, bu süspansiyon şeker çözeltisi ile karıştırılır. Tekrar kaynatılarak kıvama geldiğinde ise ateşten indirilerek, nişastalı kalıplara dökülür. Yaklaşık olarak 12-24 saat dinlendirilerek, isteğe ve servise göre kesilir, Hindistan cevizi ya da pudra şekeri bulaması yapıldıktan sonra ambalaj haline getirilir.

Bisküvi

Tahıl unu kullanılarak yapılır. Kabarmayı sağlayan ve katkı maddelerinin kabul edilenleri katılarak hazırlanmaktadır. Süt tozu, früktoz ve glikoz, peynir altı suyu gibi maddeler kullanılabilir. Gerekli maddeler tahıl unu ile karıştırılarak, su katıldıktan sonra yoğrulur, şekil verilir, pişirilir.

Enerji içeceği                

En çok merak edilenler arasında enerji içecekleri yer alıyor. Elbette ki duyulduğu gibi; boğa idrarı ve sperminde yer alan bir maddenin kullanıldığı da doğrulanmıştır. Enerji içeceklerinde, kafein ve vitamin gibi bileşenler bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir