Mandela Nedir Etkisi Nelerdir?

Sadece bir kaç kişinin değil tüm dünyanın doğru bildiği ve öyle sandığı bir durum olarak başa gelmektedir. Hatta düşündükleri doğrunun gerçekliğinden o kadar emin olmalı ki kişi bu etkiden habersiz komik bir duruma düşmek zorunda kalmaktadır.

Bu etki aslında yılların verdiği en başından beridir var olan bir olaydır. Bu olayın en kesin çözümü büyük kitlelerin oluşturduğu yanlış bilgiler sayesinde o kitle dışındaki insanlarıda etkleyerek karşı tarafın düşünce yapısının değişmesine neden olur. Mandela etkisinin en bozuk düşünce yapısı zaman makinesi ile geçmişte yolculuk yapıp olayların değiştirilmiş olmasıdır.

Hayatımızın bir çok bölümünde doğru ama yanlış olarak bildiğimiz bir çok konu vardır. Bu yanlışlar beynimizin bize yankıladığı doğru olarak bildiğimiz fakat yanlış olan bilgilerdir. Bu yanılgı durumuna verilen isim ise MANDELA etkisidir.

İlkkez 2010 yılında bir blogger tarafından yayınlanan ve bu etkinin ortaya atılan olayın başlangıcı olarak görülmektedir. Mandela etkisinin sebebi  Nelson Mandela’nın 1980 li yıllarda vefat edilmesinin sanılmasıdır fakat 2013 yılının sonunda vefat etmiştir.

MANDELA ETKİSİNE DAİR BİLGİLER

İlk teoriye göre Mandela etkisi zamanda yolculuğun bir yapısı olarak bilinmekteydi ve böyle ortaya atılmıştı. Bazı insanların değimine göre mandela etkisi  zamanda yolculuk yapan kişilerin geçmişte zihnimizde yer edinen bazı bilgiler değiştirilmiş ve günümüzde öyle sanılmasına yol açılmıştır. Emin olduğumuz olayların kanıtlamaması ile daha gizemli bir hal almış oldu.

Diğer bir büyük teori ise paralel evren olarak bildiğimiz bir gizliliktir. Bu teoriyi kuvvetlendiren bilgi ise Avrupa Nükleer Komitesinin yaptığı deney sırasında “Büyük Hadron Çarpıştırıcısı”  deneyinde yapılan bir hatanın nedeni ile paralel evrenlerin birleşmesine neden olduğu sanılıyor.

Tüm bu deneylerin aksine en çok bilinen ise Konfabulasyon tanımıdır. Kişilerin bellekleri ve beyin daralmaları sonunca istemsizce hafızalarda yer alan eksik bilgileri masallama yöntemi ile kendi doğrumuza çevirmemizdir.

MANDELA ETKİSİ ÖRNEKLERİ

  • Mickey Mouse’un hiçbir zaman pantolon askısı olmadı.
  • Monopoly’nin maskotunda hiçbir zaman  mercek bulunmadı
  • Star Wars’da hiçbir zaman bu sahne olmadı. “Luke, I’M Your Father”
  • La Vache qui rit’in Maskotu olan ineğin asla burnunda halkası olmadı.
  • Wolkswagen ambleminde V ve W harfleri birleşik olmadı hiç.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir