Limon Hakkında Bilmediğiniz 9 Faydalı Bilgi!

Yemeklerin terbiyelenmesinde kullanılan, C vitamini deposu olan, her mevsim insanların dolaplarında muhakkak bulunan limon, insanların en çok kullandığı meyvelerden birisidir. Limonun o kadar çok özelliği vardır ki bu yüzden sadece yemek olarak kullanılmamaktadır. Limon hakkında birçok insanın bilmediği ve uygulamadığı 9 faydalı bilgi şu şekildedir;

Temizlikte Limonun Kullanımı

  1. Temizlik insanların olmazsa olmazlarından birisidir. Bu yüzden evlere birçok kimyasal ürün alınmaktadır. Ancak bu kimyasallar yerine limon kullanımı yapılabilmektedir. Cam temizliği gibi temizlik çeşitlerinde kullanılacak limon suyu ile daha verimli bir temizlik işlemi sağlanabilmektedir.
  2. Ellerin bir kâse limon suyunda bekletilmesi ile tırnaklarda bulunan koyu tırnak cilası ve tırnaklardaki renk bozuklukları giderilebilir.
  3. Limonun zeytinyağı ile karışımı ile oldukça etkili bir ahşap temizleyicisi elde edilebilir. Bu sayede de hiçbir kimyasal madde kullanılmamış olmaktadır.
  4. Limon sayesinde evdeki kötü kokular giderilebilmektedir. Limonun suda kaynatılması ile doğal bir koku elde edilebilir. Ayrıca limonun ocak üzerinde yakılması ile mutfak ve ev kokusu değişebilir.

Sağlık İçin Limon Kullanımı

Limon ve bal karışımı ile iyi bir cilt bakım ürünü elde edilebilir. Limonda bulunan C vitamini ile cilt parlaması sağlanırken, bal da vücuttaki sivilce oluşumunu engelleyerek cildi nemlendirir. Sebze ve meyvelerin limon suyuna batırılması ile bozulma ve renk değişimine engel olunabilmektedir.

Limon ve karbonatın karışımı ile dişlerin beyazlatılması sağlanabilir. Kap içerisinde limon ve karbonatının köpürene kadar karıştırılması gerekir. Bu karışım pamuğa sürülüp dişe uygulanmalıdır.

Limon suyu ile ağız gargarası yapmak ve çayı bol limon kullanarak içmek boğazlar için oldukça koruyucu bir durum olmaktadır. Anti bakteriyel özelliği bulunan limon, ağızda bulunan mikropları öldürecektir.

Sabahları içilen limonlu su ile kilo verme işlemi hızlandırılabilmektedir. Aç karna sabahları içilecek olan bir bardak limonlu su ile metabolizma hızı artmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir