Kuzey Kore’de Asla Yapamayacağınız 10 Şey!

Kuzey Kore'de Asla Yapamayacağınız 10 Şey!

Radyo ve Televizyon ile başlamak gerekirse; Bu ülkede istediğiniz kanalı izlemeniz kesinlikle yasaktır. Sadece ülke lideri olan Kim Jong – Un propagandasını yaptığı yani devletin elinde olduğu kanalların izlenilmesine izin verilmektedir.

Hatta bu duruma uymayanlar olacağı düşüncesi ile ülkede üretilen televizyonların sadece bu televizyon kanallarının frekansını çekecek şekilde üretilmesi de göze çarpmaktadır. Hatta bu yasak o kadar kesin ki Güney Kore kanalını izlediğinden dolayı idam edilen kişilerin olduğu da bilinmektedir.

Yabancı Sigara İçmek

Ülke çıkarlarına karşı yanlış olduğu düşünüldüğünden yabancı üretim sigaraların içilmesi ülke içinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Bununla da kalmayıp Kim Yong-Un sigaralara da yüksek oranda zam uyguladığı bilinmektedir. Sigaraya bu kadar farklı bakan devlet liderinin hastane açarken bile sigara içtiği göze çarpan farklı bir ayrıntıdır.

İnternette Takılmak

Bir çok yasak arasında internet olmazsa olmazdı. İnterneti halkın kullanamadığı sadece ülke içi ağ bağlantılarında kullanılabilen Kvang Yhong adındaki bazı devlet görevlilerinin kullanabildiği internet ağı mevcuttur.

İnternetin yasak olmasının sebebi de diğer ülkelerde olan kötü durumları görmesi ile insanların kötü etkilenip, hatta onlara karşı kötü tavır içinde olabilme imkanını ortadan kaldırmak içindir.

Dini Özgürlüğe Sahip Olmak

Kuzey Kore’de yaşayan insanların %70’inin ateist olduğu bilinmektedir. Sayıca fazla olmasa bile Protestanlık  mezhebinde bulunan Hıristiyan’da azımsanmayacak sayıda yer almaktadır. Güney Kore’deki Hıristiyanlığa karşı olan olumlu tutumun tam tersi Kuzey Kore’de mevcut olmaktadır. Hatta dünyadaki Hıristiyanlara karşı yapılan baskının en fazla olduğu ülke sıralamasında birincidir.

Saç Modeli Belirlemek

Saç modeline bile karışılan bu ülkede, saçınızı kestirmek istediğinizde kadınlar için 18, erkekler için 10 farklı saç modeli belirlenmiştir. Bunun dışındakiler yasaktır.

Bu şekilde bakıldığında kadınların daha çok seçeneği olması ile daha avantajlı olduğu görülmektedir. Ancak ne kadar şanlı olduğu bilinmez.

Yurtdışı Seyahati Yapmak

Eğer yurt dışına çıkmak için iyi bir nüfusa sahip değilseniz, iyi bir konumda yer almıyorsanız ya da Kore İşçi Partisi’ne üye değil iseniz bu durum oldukça zordur. Bu kişilerden biri olmayıp bir şekilde pasaport çıkarttığınızda, seyahatinden geldikten sonra pasaportunu yetkililere bir diğer seyahate kadar teslim etmesi gerekmektedir.

Müzik Dinleme Özgürlüğü

Bu ülkede yazılan şarkı sözleri de devlet kontrolünde olmaktadır. Yapılan parça ve şarkıların ülke rejimin her daim öven bir yapının olması istenmekte ve yabancı tarz müziklerin kesinlikle dinlenmesi yasaktı. Ancak bir kırılma ile Playbek isimli, asker üniformaları ile çıktığı konserlerinden birisini Kuzey Kore’de veren Slovenyalı grup bu ülkede konser veren ilk yabancı grup olma özelliğine de sahiptirler.

Siyasal Faaliyetler

Ülkeyi yöneten tek iktidar partisi olan Kore İşçi Partisi dışında başka parti oluşumu ya da örgütlenme bulunmamaktadır. Zaten böyle bir durum yaşandığı vakit, sonucu sadece idamla sonuçlanacak kadar büyüktür.

Araç Kullanmak

Seyahat özgürlüğünde kısıtlama olan bir ülkede de trafik sorununun hiç olmayacağı bellidir.

Başkent Pyongyang haricindeki diğer şehirlerde kamyon ve askeri araçlar dışında, kişisel araç görülmesi çok nadir olmaktadır. Genel olarak şehir içinde vatandaşlar bisiklet ile ulaşımını gerçekleştirmeyi tercih etmektedir.

Kot Pantolon Giymek                

Kim Jong – Un ülkesindeki vatandaşların kot pantolon giymesini ve pirsing takmasını yasaklamış olmaktadır. Bunun nedeni de vatandaşlarının batılı kıyafetler giymesini engellemek içindir. Çin sınırı yakınında yaşayan Ryangag ve kuzey Hangyong bölgelerine dikkat etmeye çalışmaktadır. Çünkü o bölgelerdeki insanların Çin’den etkilenip batılı kıyafetlerden etkilenmesi riskinden dolayı endişelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir