Kulak Çınlaması ve Kızarmasının Nedenleri Nelerdir? ve Nasıl Geçer?

Kulak Çınlaması ve Kızarmasının Nedenleri Nelerdir? ve Nasıl Geçer?

Günlük yaşamda sıklıkla maruz kalınabilen ve genellikle tehlikeli olmayan hafif dereceli sağlık sorunlarından biri de kulak çınlaması rahatsızlığıdır. Hemen her yaş grubunda yer alan bireylerin maruz kalabildiği kulak çınlaması rahatsızlığı, çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelebilmekte ve genellikle etkileri kısa süreli olup kendiliğinden geçebilmektedir.

Fakat bazı durumlarda uzun süreli olarak etkili olabilen kulak çınlaması, bu gibi durumlarda önemli sağlık sorunlarının habercisi olabilmektedir. Bu nedenle kulak burun boğaz uzmanları, kulak çınlaması rahatsızlığının gün içerisinde sıklıkla tekrar etmesi ve etkilerini uzun müddetler boyunca devam ettirmesi durumunda bireylerin hemen doktora başvurması gerektiğinin altını çizmektedirler.

Bazı belirtilerinin de bulunduğu kulak çınlaması sorunu özellikle de ileri yaş grubunda yer alan bireylerde sıklıkla görülmektedir. Genellikle ilaç tedavisi ile tedavi edilen kulak çınlaması problemi genellikle kısa süreli bir tedavi sonrasında ortadan kaldırılabilmektedir.

Peki, kulak çınlaması rahatsızlığı nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir dilerseniz makalemizin de ana konusu olan ve birçok birey tarafından hakkında detaylı olarak bilgiler alınmak istenen bu sorularımızın cevaplarını, kulak burun boğaz uzmanlarımızdan derlediğimiz genel bilgiler doğrultusunda hemen size sunalım.

İlk olarak kulak çınlaması rahatsızlığının genel tanımlaması hakkında bilgiler sunmak gerekirse;

Kulak çınlaması sorunu nedir?

Kulak çınlaması bir hastalık olmayıp daha çok bir tür semptomdur. Dış ortamdaki bir ses kaynağı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan sesin tam olarak algılanamaması durumu kulak çınlaması sorunu olarak adlandırılmaktadır. Kulak çınlaması sorununa maruz kalan bireylerin işitme mekanizmalarında anlamsız ses veya melodilerin algılandığını ve bu durumun bazı zamanlarda ani olarak gelişebildiğini belirtmektedirler.

Kulak çınlaması rahatsızlığının başlıca belirtileri nelerdir?

Kulak çınlaması rahatsızlığının başlıca belirtileri şunlardır;

 1. Kulağa farklı seslerin geliyor olması hissi
 2. Duyu mekanizmasında ani olarak ses titreşimlerinin oluştuğu hissi
 3. İşitme mekanizmasının donukluğu hissi gibi belirtiler kulak çınlaması rahatsızlığının başlıca belirtileridir.

Kulak çınlaması rahatsızlığının başlıca nedenleri nelerdir?

Kulak çınlaması rahatsızlığına neden olabilen birçok faktörler bulunmaktadır. Bu faktörler şu şekildedir;

 1. İç kulakta yer alan işitme sinir uçlarında meydana gelen hasarlar
 2. Kulak içerisinde kir meydana gelmesi
 3. Çeşitli nedenlere bağlı olarak kulak zarında meydana gelen problemler
 4. Kulak içerisinde meydana gelen enfeksiyonlar
 5. Alerjik rinit rahatsızlığı
 6. Sinüzit sorunu
 7. Orta kulak kısmında oluşan travma
 8. Orta kulakta sıvı meydana gelmesi
 9. Orta kulak kemiklerinin eklem bölgelerinde meydana gelen sertleşmeler
 10. Orta kulakta yer alan kasların kasılması
 11. Çeşitli nedenlere bağlı olarak östaki tüpünde meydana gelen genişleme
 12. Orta kulakta yer alan atardamar anomalileri
 13. Baş ve boyun kısımlarında yer alan damarların genişlemesi
 14. İşitmeyi sağlayan sinirlerde meydana gelen tümörler
 15. Alerji sorunu
 16. Yüksek veya düşük tansiyon rahatsızlığı
 17. Baş veya boyun bölgesine doğrudan alınan dışa darbeler
 18. Boyun kireçlenmesi sorunu
 19. Kullanılan bazı kortizonlu ilaçlar
 20. Kulak damlalarının uzun süreli olarak kullanılması
 21. Diyabet hastalığı
 22. Tiroid bezleri sorunları
 23. Kulağa su kaçması gibi faktörler kulak çınlaması rahatsızlığının en bilinen nedenleridir.

Kulak çınlaması rahatsızlığı nasıl geçer?

Kulak burun boğaz uzmanları kulak çınlaması rahatsızlığının meydana gelmesinin önlenmesi açısından şu gibi önlemlerin alınması gerektiğini belirtmektedir;

Aşırı gürültülü ortamlardan uzak durulmalı

Kulak burun boğaz uzmanları bireylerin aşırı gürültülü ortamlardan uzak durması gerektiğini ve aksi durumunda bu gibi durumlarda yalnızca kulak çınlaması rahatsızlığının değil ayrıca daha ciddi kulak içi rahatsızlıkların meydana gelmesinin söz konusu olabildiğinin altını çizmektedirler.

Aşırı gürültülü işlerde çalışıldığı takdirde mümkünse kulaklara kulaklık takılmalı

Uzmanlar kulak çınlaması rahatsızlığının önlenmesi açısından aşırı gürültülü iş kollarında çalışmak zorunda olan bireylerin mesai saatleri içerisinde mümkünse ses geçirmeyen kulaklıklar takması gerektiğini belirtmektedirler. Bu sayede duyu sağlığının da korunma altına alınması da sağlanmaktadır.

Kulaklık veya hoparlör tarzı cihazlarda yüksek seviyede müzik dinlenilmemeli

Kulak burun boğaz uzmanları, kulak çınlaması sorununun önlenmesi açısından bireylerin kulaklıktan veya diğer müzik cihazlarından yüksek seviyede müzik dinlememeleri gerektiğini belirtmektedir. Bu gibi durumlarda, özellikle de kulak zarının patlayabilme durumunun söz konusu olabildiğini vurgulayan uzmanlar duyu mekanizmasının ciddi anlamda zarar görebildiğinin altını çizmektedirler.

Kulak içi temizliğin günlük olarak düzenli bir şekilde yapılmasına özen gösterilmeli

Kulak genel sağlığının korunması ve kulak çınlaması rahatsızlığının önlenmesi açısından kulak temizliğinin günlük olarak düzenli bir şekilde yapılmasına özen gösterilmelidir. Bununla birlikte kulak sağlığının tehlikeye atılmaması açısından sert cisimler ile kulak temizliği yapılmasından uzak durulmalıdır. Ucunun pamuk ile sarılı olduğu kulak temizleme çubukları yardımı ile kulak temizliğinin hafif bir şekilde yapılmasına özen gösterilmelidir.

Kulak çınlaması rahatsızlığının önlenmesi açısından dikkat edilmesi gerekenler hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra kulak çınlaması rahatsızlığı nedir, belirtileri ve nedenleri nelerdir hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız. Sizler de kulak çınlaması sorununa gün içerisinde sıklıkla maruz kalıyorsanız hemen kulak burun boğaz doktorunuza başvurmalısınız.

Kulak Kızarması Sebepleri!

Zaman zaman çoğu insanın yaşadığı sorunlardan biri de kulak kızarıklığıdır. Çoğu insan tarafından yaşanan bu sağlık sorununun korkulacak ciddi nedenleri bulunmamakta. Ancak yine de hekime başvurulmasında fayda var.

Kulak kızarma nedenlerinden ilki psikolojik kökenlidir. Sıkıntı, stres ve heyecan durumlarında kulakların kızarması olağan bir durumdur. Sinirli insanların kulakları genellikle kırmızıdır.

Temelinde psikolojik etkenler var

Kulak kızarmasının başka nedenleri de olabilir. Hormonsal bozukluklar kulak kızarmasına yol açmaktadır. Tansiyondaki değişimler; yani tansiyon hastalığı kulak kızarmasının bir diğer nedenidir. Bunların yanında enfeksiyon ve alerji etkenleri de unutulmamalıdır. Ateşli hastalık geçiren insanların kulaklarının kızardığı gözlenmektedir.

Ancak sınav, ilk buluşma, iş görüşmesi ve toplantı gibi durumlarda kulak kızarıklığı meydana gelmesi de olağan bir durumdur. Kulak kızarıklığında kaşıntı ve ağrı faktörleri de bulunuyorsa o halde kulak ile ilgili bir problem olduğu söylenebilir.

Genellikle kulak iltihaplanmalarında bu duruma rastlanmaktadır. Orta kulak iltihaplanmalarında dıştan içeriye doğru yanma ve ağrı sancısı hissedilmektedir. Kulak kızarıklığında kulağı su ile ıslatmak faydalı olacaktır. Bu işlemde kulak içerisine su kaçırılmaması adına özen göstermekte fayda var.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir. Sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir