Kulak Arkasında Oluşan Şişlikler Ne Anlama Gelir?

Kulak Arkasında Oluşan Şişlikler Ne Anlama Gelir?

Kulak organı, vasfından dolayı en fazla dikkat göstermemize ihtiyaç duyan organlarımızdan birisidir. Bazı kulak rahatsızlıkları duyma kalitesini bozabilecek, hatta duymayı engelleyecek rahatsızlıklara sebebiyet verebilmekte.

Kulak içi iltihaplanması olduğunda orta kulakta ağrı hissetmeniz olağandır. Kulak arkasında oluşan şişlik ise genellikle vücudunuzda enfeksiyon olduğunun işaretini vermektedir.

Uzun bir süre boyunca kulağınızın arkasında şişkinlik var ise bu durum ilerleyen zamanlarda cerrahi müdahale yapılmasını gerektirebilir. Bu yüzden olumsuz sonuçlar ile karşılaşmamak için mutlaka doktora başvurmanız gerekmektedir.

Boyun ve baş bölgesinde lenf düğümleri bulunmaktadır. Bu lenf düğümleri vücutta olası değişikliklerde en hassas bölgeler olduğundan, genel olarak rahatsızlıkların belirtisi lenf düğümleri ile meydana gelebilmektedir. Kulak arkasında oluşan şişliklerde de lenf düğümleri büyük rol oynar. Lenf düğümleri, özellikle enfeksiyon olan durumlarda beze şeklinde şişme yapar.

Bakteri ve virüsler vücutta enfeksiyona sebep olmuşsa kulak arkasında ya da vücudun farklı bir bölgesinde beze halini alabilir. Aslında vücudunuz size uyarı vermektedir. Kısa sürede tedavi olmak için doktora başvurmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Vücutta enfeksiyon oluşmasının yanı sıra, bağışıklık sisteminin düşük olmasından kaynaklı lenf düğümlerinde şişmeler de meydana gelebilmektedir. Bağışıklık sisteminizi güçlendirici gıdalar aldığınızda kısa sürede bu lenf düğümlerindeki şişlikler kendiliğinden geçebilir.

Kulak arkası şişlik nedenleri çoğu kişiyi endişelendirmektedir. Fakat doğru ve kesin bilgi alabilmek için mutlaka doktora giderek muayene olmalı; tedavide uygulanacak ilaçları aksatmadan almalısınız. Kesinlikle doktor tavsiyesi dışında herhangi bir tedaviye başlamamalısınız. Kulak arkası şişliği, ancak doğru tedavi uygulanarak iyileşme sağlayabilir.

Ağrıyı Küçümsemeyin!!!

Özellikle kulak arkasında ağrı neden olur bunun kesin teşhisi için mutlaka doktora başvurmanız gerekir. Sağlığınız için düzenli olarak doktor muayenesinden geçmeniz; aile hekiminizden en az üç ayda bir randevu alarak dönemsel rahatsızlıklarınızı paylaşıyor olmanız düzenli ve sağlıklı bir hayat için şarttır.

Kulak arkası ağrısının sebepleri sadece kulağınızda olan bir problemden kaynaklı olmayabilir. Kulağa yakın olan organlarda da ağrıya sebep olabilen bir rahatsızlıktır. Vücudunuzun işaret ettiği esas rahatsızlık, hiç beklemediğiniz bir durum ile ilgili olabilir. Düzenli doktor muayenesinin önemi de burada ortaya çıkıyor.

Çünkü genellikle vücudunuzun tepki vermesi ve ağrının kulaklarınıza kadar ulaşması, birçok rahatsızlığın tedavisi için geciktiğinize işaret edebilmektedir. Kulak ağrısı olan kişiler, çok fazla vakit kaybetmeden doktoruna danışmalı ve kesin tanısını bilmelidir. Doktorunuzun sizi yönlendirmesine, tedavileri aksatmadan uygulamanıza ihtiyacınız olacaktır.

Kulak arkası ağrısı, kulak ağrısı gibi farklı organlardan etki ediyorsa bu baş ve boyun ağrısı ile de alakalı olabilmekte. Genel olarak kulak arkası ağrısı var ise kulak arkası kemiğinin iltihaplanması sonucu bu ağrı ortaya çıkabilir. Fakat farklı organlarda oluşan problemler dolayısıyla bu ağrı meydana geliyor ise kısa sürede tedaviye başlanması gerekmektedir. Ne yazık ki bu türdeki ağrıların radikal sonuçları olabiliyor.

Baş ve boyun bölgesinde yer alan kulağın ağrıması sonucu orta kulak iltihabı da söz konusu olabiliyor. Ağrıya sebep olan organların tedavi edilmesi, uzun vadede kulak arkası ağrısı probleminizi ortadan kaldıracaktır. Sağlıklı ve mutlu günler dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir