Korkularınızdan Korkmamanın Anahtarı

Korku dediğimiz bu şey, aslında tamamen kaygı duygusudur. Bu duygu bir çok zamanda hayatta kalmamızı tetikleyen “kaç veya savaş” kelimelerinin anlamıdır. Bu hisse kendimizi kaptırdığımız vakit ise, tüm duygularımızı ele geçiren hisler meydana gelmektedir. Bu durumları en çok zorlaştıran nedenler, yani fobiler meydana geliyor.

Fobi Nedir?

İnanılmaz veya gerçek olarak yaklaşık binlerce fobi türü vardır. Bizi korkutan anlık olayların, hafızada fotoğraflanması ve hiç gitmemesi durumudur. Zamanla beynimiz benzer olaylarda, bu hareketleri filme çevirip gözümüze getirmektedir.

Kartopu etkisi olarak belirttiğimiz durum tam burda başlamaktadır ve beynimizin hisleri ele geçirilmiştir. Bazen ise gürültü ve sesler olarak kaydedilen belirtiler, bilinçaltına yerleştiği için kulaklarımızda efektif olarak yankılanmaktadır. Örnek vermek gerekirse, küçük yaşta boğulma tehlikesi geçiren bir birey önce denizden, sonra havuzdan en son ise sudan korkmaktadır. Büyüklüğe göre sıralamak gerekir ise bu durum böyledir.

Fobilerden Kurtulmak

Bu fobi türlerinden birisi sizde var ise, bunlardan kurtulmak kolay olmayacaktır. O temel algı değişimine uğramanız gerekmektedir. Korkularınızın üstüne giderek bu hislerinizi bastırabilir ve kendinizi eğitebilirsiniz.

Hangi Yöntemleri Uygulamalıyız

BİOENERJİ: Bu yöntem ile, vücudumuzda ki korku ile kaybolan enerji geri depolanmaktadır. Bu enerji alımı ve pozitif düşünce yapısı ile, hasta daha çok dikkat vererek korkularını yenebiliyor.

ALGI DEĞİŞİMİ: Kulağa fobisi ilk duyulduğunda, kişi farklı tepkiler verebiliyor. Rahat bir şekilde uzmanlar tarafından kontrolü sağlanan bu olayda, kişinin geçmişte yaşadığı kötü olaylara değinerek onlara duygu karmaşası yolunda izler bırakarak, algısını değiştirmek amaçlanıyor. Yerine gelen doğru algılar kişinin özgüvenini arttırıyor.

EFT “Emotional Freedom Technics”:  Psikolojik durumların çoğunda vücutta reaksiyonlar oluşmaktadır. Cinsel düşüşler, kişisel bozukluklar, davranış sıklıkları, kilo problemleri vb. şeyler. Beyinde ki bu algı düzenini bozarak kişinin daha iyi olmasını sağlayan tedavi yöntemidir. Hızlıca iyileşme kat edilebilir.

Korkunun tedavi evrelerinde, inançlı, kendisini bilen ve artık algı değişimine hazırlanmış olan bireyler her zaman sağlığına geri kavuşmuşlardır. Fobilerinizi büyütmeyiniz, onları büyütmek sizin algınızı düşürecektir. Fobiler sizin en küçük sorununuz olmalı. Uzman yardımları sayesinde artık bu durumlar geçmişte kalabiliyor. Size kötü bazen ise komik anlar bırakabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir