Köpekleri Anlamanın 7 Yolu

Köpekleri Anlamanın 7 Yolu

Köpekler ve insanlar birbirleri ile dostluk kurarken, elbette ki bu bağ, karşılıklı olarak güven, sevgi ile oraya çıkmaktadır. Fakat, kimi zaman iki tür arasında bazı anlaşmazlıklar ve iletişim eksikliği söz konusu oluyor. Bunun sebebi ise, köpeklerin kendine has beden dillerini kullanmasından kaynaklanıyor. Eğer ki, insanlar, köpekleri anlamak ve ne istediklerini öğrenmek istiyorsa, aşağıda yer alan 7 farklı yola göz atılabilir.

Mutlu ve yerinde duramıyor

Mutlu olan bir köpek, sahibi ile oyun oynamak isteyecektir. Bu dilde ise, köpeklerin kulakları daha dik ve rahat tutulmaktadır. Yine ağız açık ve nefes nefese bir tavır sergiler. Vücut hareketli ve sağa sola hareketlilik kazanır. Gözleri ise açık ve rahat olur. Kuyruk ise hareketlilik sağlarken, sizin yanınıza yaklaşırken kaçmaya çalışacaktır. Bu da sizin onun peşinden gitmenizi istediğini ortaya çıkarmaktadır.

Korktuğunu anlamanın yolu

Korkan bir köpek, başı önde bir tavır sergileyecektir. Yine karşıda ki canlı ile temas kurmaktan çekinir ve daha kısık gözlerle bakar. Kulakları aşağı eğik ve düz olacaktır. Dizleri de eğik bir şekilde dururken, dizlerinde titreme olabilir. Patilerin terli olması, idrar kaçırması da bu etkiler arasında. Son olarak, kuyruğunu bacakları arasına alıyorsa, korkmuştur denilebilir.

Kendini size teslim ediyor

Eğer ki, sırt üstü yatıyorsa, sizi daha güçlü ve hakimiyet kurduğunuzu düşünmektedir. Sırt üstü olarak yatarak yerde yuvarlanır. Köpeklerin bu hali, saldırganlığın neredeyse hiç olmadığı halleridir. Kişinin ağzını yalamaya çalışır ve güven duygusu içerisinde, hakimiyetin sizde olduğunu, bu sevgi göstergesi olarak yansıtır. Karnını size açmış bir köpek görürseniz, onu mutlu etmek için sevgi dokunuşları yapabilirsiniz.

Toprak vb. üzerinde kazı yapıyorsa

İçgüdüsel olarak bazı köpekler kimi zaman bulundukları yeri kazmaya çalışmaktadır. Herhangi bir zararlı davranış sergilemenin aksine, kendilerine yatacak bir ortam ayarlamak ya da toprak içerisinde kendilerine yemek aramak için de yapabilirler.

Sinirli olduğu haller

Sinirli ve sizin ona yaklaşmanızı istemiyorsa, gözleri oldukça sabit, kulaklar ise geriye doğru çekik olmaktadır. Ağız ise açılarak, dişler gösterilir. Hırıltılar çıkaran köpek, oldukça gergin ve boyun tüyleri de kabarık olacaktır. Yüksek sesle havlaması da bunların belirtisidir. Genel olarak sosyal olmayan köpeklerde görülürken, eğitim almamış köpeklerde yaygın görülür.

El verme hareketi

Eğitimsiz bir köpek dahi olsa, bazıları; sizlere hiç çekinmeden elini verecektir. Bu da aslında sizlerden bir şeyler beklemesine yönelik davranıştır. Bu durumda, onu sevip okşamanız oldukça mutlu edecektir. Eğer ki, yerde otururken bir elini havaya kaldırıyorsa, korku yaşadığını ve hafif stresli olduğunu ortaya çıkarmaktadır.

Saldırganlık hareketleri                

Kulaklarını ve kuyruğu dik tutması en önemli belirtisidir. Yine boyun tüyleri de kabarık olacaktır. Saldırı anında kendini geri çekmeyecek olan köpekte korkunç bir şekilde hırlama ve diş gösterisi ortaya çıkar. Gerin bir vücut ile karşıda ki kişiye atılmaya hazır olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir