Kolera Hastalığı ve Tedavi Yöntemi

Kolera hastalığı, vibro cholerae isimli bir kaç bakterinin sebebiyet verdiği, ince bağırsak hastalığıdır. Bu hastalığın yayımı kolay ve çabuk etki gösterdiği için, geçmiş zamanımızda kısa süreli milyonlarca insanın ölmesiyle bilinmektedir. İlk olarak bu hastalık Hindistan taraflarında görülmüştür. 1970’li ylların sonuna doğru is Avrupa’da görülmüştür. Sadece insan rahatsızlığı olan bu hastalık dışkı, kusma ve sıvı dışkı yardımı ile bulaşmaktadır.

Kolera hastalığının bulaşmasın da en büyük etken, dışkılı suların kullanımı ve bu suların tüketilmesidir. Bundan dolayı su arıtma tesislerinde veya kanalizasyon merkezlerinde, yapılan en küçük hata bu hastalığın yayılmasına neden olacaktır. Ancak günümüzde ki modern su tesislerinde, bu olay hiç yaşanmayacak kadar az riske indirilmiştir.

Kolera hastalığından kurtulmak için, bu hastalığın görüldüğü yerlerde ilk olarak vücut içine girecek besinlerin kaynar su ile yıkanıp tüketilmesi gerekmektedir. Sadece kaynatılmış su içilmeli, temiz çevre koşulları oluşturulmalıdır.

KOLERA HASTALIĞI ve NEDENLERİ

Yüzey suları ve kuyular: Kolera hastalığına neden olan bu bakteri, durgun sularda yıllarca yaşayabilmektedir. Bundan dolayı durağan su koylarında daha çok görülen bu rahatsızlık, genellikle bu durumlarda başlamaktadır.

Çiğ meyve ve sebzeler: Bu hastalığın bulunduğu bölgelerde, çiğ meyve kabuklarının soyulmaması hastalık riskini arttırmaktadır.

Deniz ürünleri: Az pişmiş veya çiğ olarak tüketilen deniz ürünleri, bu hastalığın tedarikçilerindendir.

Tarlalar: Tarlalar da su ile işlenmemiş gübrelerin kullanımı, bu hastalığın habercisidir. Özellikle bol su ihtiyacı duyan hasatların, bu hastalığı arttırma sebebi çok yüksektir.

İnsanlar: Hastalık nadir de olsa, insandan insana bulaşabiliyor. Bu sadece insan dışkısı ile dolaylı veya normal yoldan temas etmesi ile oluşur.

KOLERA BELİRTİLERİ ve TEDAVİSİ

Karın ağrısı, ağız kuruluğu, idrara az ve sık çıkma, düşük tansiyon nedenleri,  aşırı susama hissi ve nabız artışı, kısık ses meydana gelmesi, gözlerde çökme, karında şişkinlik ve yüz bölgesinde kırışıklığa sebep olur. Bir kaç saatten sonra, hasta aşırı sıvı kaybından şoka bile girebilir. Kolera hastalığı erken teşhis ile tedavi edilmez ise, %55 ölüm riski vardır. Hemen tedavi sürecine girilmelidir ki bu tedavinin sizi iyileştirmemesi imkansızdır.

Koleranın fazlasıyla bilinen basit tedavileri vardır. İlaç tedavileri ile bu hastalık rahatlatıklmaktadır. Şiddetli su kaybına dikkat edilmeli ve sık sık kaynamış su tüketilmelidir. Kolera mikrobunun öldürülmesi hedeflenen, tedaviler hep başarılı olmuştur. Bu tedavi sürecinde hasta bol vitaminler, ve minareller ile beslenmektedir.

Hastalığın yayıldığı bölgelerde kolera aşısı yapılmaktadır. Bu aşının tedavi sürecini %40 daha arttırdığı bilinir. 3-5 ay arası koruma sağlamaktadır. Günümüzde daha etkili tedavi yöntemleri için, çalıştırmalar hızlandırılmış bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir