Kokuların Uyarıcı Gücü Algılama Ve Tanımlama

Bu algının büyük çoğunluğu yenidoğan bir bebeğin ilk annesinin kokusunu alması ile başlar. Daha sonra onu hafızasında yer edindiği için kokudan tanıyarak her seferinde daha kuvvetli bağlar oluşturmaya yarar. Alıştığımız ve aşina olduğumuz kokular daha önceden tanıyormuş hissiyatı veren duygular hepsi bu benzersiz kokuları almamızı sağladığımız için hafızamızda yer edinmemizin bir rastlantısıdır.

Girdiğimiz bir ortamda aldığımız bir tanıdık kokunun hafızamız üzerinde ” canlandırma gücünü ” arttırdığını biliyor musunuz? Mesela çok sevdiğiniz bir kekin kokusunu aldığınızda direk onu aklınızda canlandırabiliyorsunuz, aynı şekilde bir tanıdığınızın kokusunu duyar olursanız aklınıza o geliyor ve kazınıyor. Kokuların bu evrensel mücadeleri hayatımızda bize insanoğluna çok yarar sağlıyor.

Görme engelli vatandaşlarımız koku alma duyuları daha iyi ve aktif kullanabildikleri için insanları kokuları ile tanımaları etkin kılınıyor. Yemekleri, cisimleri, insanları kokularından ayırt edebilmek de bir güzel olaydır. Hafızamızın yer edindiği kokulara değer vermemiz bu yüzden önemlidir.

Otobüste toplu merkezlerde, sokakta yürürken felan bir parfüm veya şampuan kokusu algıladığımız zaman o koku eskiden bir tanıdığınıza ait olduğunu varsayarsak direk aklınıza onu getirmenizi sağlayacaktır. Deniz kokusunu hissettiğimiz zaman aklımıza denizin varlığı ve güzelliği gelmektedir kısa örnek verirsek.

Başka birşeyler ile karıştırılmadan hafızanıza yer edinilen o beğendiniz koku silinmemiştir hiçbir zaman. Beğendiğimiz kokuların tatmin edici özellikleri yüksektir. Aslında zaman zaman bunları duymuyor olsak bile uzun bir süre sonra aynı kokuyu algıladığımız zaman bilinç altımız mucizeler yaratarak o algıyı bize görsel olarak sunuyor. İşte insanın en mucizevi olaylarından birisi kokulardır. Kokular ile algılama ve tanımlamadır.

Uzun bir süredir yemediğiniz yemeğin tadını hatırlamıyor olabilirsiniz. Fakat aldığınız koku sayesinde bunu hissedebiliyor görmeden bile olsa hafızamızda canlandırma yeteneği ile her türlü aklınızdaki soruya cevap bulabiliyorsunuz. İlginç olan durum şu ki birini görmeden onu sadece kokusu ile hafızanızda düşünebilirsiniz. Kokuların hayatımızda ki yeri ve duyguları çok başkadır.

Kokunun gücüne inanmalısınız bu inanılmaz olayın hafızamızda edindiği yer hiç kaybolmuyor. Acaba vücudumuz bu kokulardan örnek alıp bir yerlerinde saklıyor olabilir mi? Çünkü her kokuyu tanıyabilmek dünya dışı bir olaydır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir